Po czym poznać, że dziecko ząbkuje?
Ząbkowanie u dziecka może wystąpić w różnym czasie i może mieć także wiele różnych objawów. Jednym z pierwszych objawów jest ponadnormatywne ślinienie się. Dziecko często sięga również po rzeczy, które może „gryźć” – gryzaki, swoje paluszki, zabawki. Dzieje się tak dlatego, że nasze dziecko swędzą dziąsła i próbuje instynktownie złagodzić te objawy ząbkowania. Podczas ząbkowania nasze dzieciątko może mieć też problem ze snem i jedzeniem. Swędzące dziąsła mogą zaburzać sen, budzić nasze dziecko. Brak apetytu to też normalny objaw podczas ząbkowania.
Czasami podczas ząbkowania u dziecka może pojawić się podwyższona temperatura. Jeżeli taki stan utrzymuje się długo, należy się bezzwłocznie skontaktować z pediatrą. Zakup termometra to powinna być jedna z podstaw podczas kompletowania wyprawki. Temperatura około 37,5 stopnia jest całkiem normalna, natomiast jeśli temperatura przy ząbkowaniu przekracza 38 stopni, należy się skonsultować z lekarzem. Po pojawieniu się ząbka, temperatura powinna spaść i wrócić do normy.
Również podczas ząbkowania zdarza się iż dziecko będzie miało katarek, lecz nie zawsze jest to objaw przeziębienia. W tym wypadku wystarczy nawilżyć nos, najlepiej wodą morską albo solą fizjologiczną, lecz podobnie jak w przypadku gorączki – jeśli ten stan trwa długo – skonsultuj się z lekarzem. Do nietypowych objawów ząbkowania można również zaliczyć kaszel – w przypadku kataru, wydzielina spływa do gardła, co powoduje odkrztuszanie.
Aby utwierdzić się w przekonaniu, iż proces ząbkowania u dziecka już się zaczął, należy zajrzeć do buzi. Opuchnięte dziąsła i zarysowane ząbki, to znak iż niebawem, w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu dni pojawią się pierwsze ząbki.
Kiedy dziecko powinno zacząć ząbkować? Kolejność wychodzenia zębów – kalendarz ząbkowania.
Poniższa kolejność wychodzenia zębów jest sprawą indywidualną, podobnie jak rozpoczęcie nauki mówienia czy stawianie pierwszych kroków – u każdego dziecka może przebiegać inaczej. Jeżeli ząbkowanie jednak przebiega skrajnie inaczej, może to być wskazówka o nieprawidłowościach podczas rozwoju dziecka. Ząbkowanie może się już zacząć w trzecim miesiącu życia, lecz zazwyczaj rozpoczyna się w 4-5 miesiącu.
Jako pierwsze wyrzynają się dolne jedynki (od 3 do 9 miesiąca życia), a tuż po nich pojawiają się górne jedynki (od 5 do 12 miesiąca). Kolejne ząbki wyrzynają się w kolejności – dwójki (zarówno dolne jak i górne) od 9 do 13 miesiąca, czwórki – 10 do 18 miesiąca, trójki wychodzą paradoksalnie po czwórkach – 15 do 20 miesiąca życia, a na końcu dolne i górne piątki (23 do 33 miesiąca). Zazwyczaj ząbki wychodzą w podanej kolejności, lecz może się zdarzyć, iż kolejność będzie inna. Ząbki czasem mają swój plan i nie pzewidzi się z dokładnością co do dnia i kolejności, kiedy zaczną się pojawiać ząbki. Jeżeli będzie się to działo w nawet zmienionej kolejności – nie jest to powód do obaw.
Co zrobić w przypadku bólu przy ząbkowaniu?
Jak ulżyć swojemu dziecku w ząbkowaniu?
Przede wszystkim wyposaż się w smoczki i gryzaki – dziecko podczas ząbkowania będą swędziały dziąsła. Dyskomfort w buzi, mały bobas będzie chciał zaspokoić gryzieniem, masowaniem obolałych dziąseł. W aptekach i sklepach są dostępne specjalne gryzaki i smoczki przeznaczone do ząbkowania. Pamiętaj by po każdym posiłku oczyścić dziąsła, przy pomocą delikatnej tkaniny, specjalnej szczoteczki bądź silikonowej nakładki do czyszczenia dziąsełek.
Podczas bólu przy ząbkowaniu dziecka, można się wspomóc preparatami z apteki. Do wyboru mamy – żele na ząbkowanie i maści na ząbkowanie, które zawierają głównie wyciągi roślinne (np. Z rumianku, szałwii), aloes oraz substancje odkażające. Mogą się przydać również środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.