Jeżeli do tej pory, nie zdarzyło nam się zbyt często korzystać z wielu opcji Faceeboka, a teraz chcemy publikować swoje posty na grupach lub fanpage’u warto dowiedzieć się, jak robić to skutecznie. Ważna funkcją są również ankiety na FB i możliwości, które za tym idą. Jeżeli chcemy przeprowadzić badanie statystyczne lub po prostu poprosić o poradę w jakieś kwestii, jest to świetne rozwiązanie.

Dobrą informacją jest, że tworzenie ankiet możliwe jest zarówno w formie postów, jak i w grupowych konwersacjach na aplikacji Messenger. Poniżej podpowiemy jak się do tego zabrać, krok po kroku. Jest to narzędzie o wielu możliwościach, które z pewnością pomoże nam pozyskać wiele przydatnych informacji.

Niewiele użytkowników aplikacji jak Facebook czy Twitter wie, o możliwości tworzenia ankiet również podczas rozmów w aplikacji Messenger. Jeżeli prowadzimy rozmowę grupową, która staje się po połączeniu 3 osób, możemy w prosty sposób stworzyć ankietę i zapytać znajomych np. o godzinę lub miejsce najbliższego spotkania.

Jest to szczególnie przydatny sposób na pozyskanie informacji, podczas gdy jesteśmy uczestnikami rozmowy grupowej, w której bierze udział kilkanaście osób. Dzięki ankiecie, możliwe jest umówienie terminu spotkania czy zagłosowanie w ważnej kwestii, która wymaga zgody większości członków czatu. Nie wszyscy mają czas odpisywać co chwile i być na bieżąco z konwersacją, tak więc ankieta wydaje się być świetnym rozwiązaniem dotarcia do wszystkich osób biorących udział w rozmowie.

faceebok messenger ankieta
fot. pixabay.com

Jak stworzyć ankietę na Facebooku?

W celu utworzenia ankiety w grupie na Faceeboku, należy na urządzeniu wybrać w opcjach panelu po lewej stronie daną grupę i przejść do zakładki DYSKUSJA. Wybieramy wtedy okienko NAPISZ POST. Pod edytorem tekstu, mamy do dyspozycji różne opcje. Jest to na przykład OZNACZ ZNAJOMEGO lub ZDJĘCIE/FILM.

Klikając w wielokropek, ukazuje nam się następny szereg opcji, w których jest ta interesująca nas najbardziej czyli ANKIETA. Po jej wybraniu pojawi się szkielet ankiety, w który możemy wprowadzić dane. Wpisujemy odpowiedzi na pytanie, które chcemy zadać. Po prawej stronie widnieje ikona zdjęcia, która umożliwia dodanie zdjęcia do ankiety.

Gdy już wpiszemy w stosowne okna wszystkie odpowiedzi, które będą wybierali ankietowani, przechodzimy do sekcji – OPCJE ANKIETY. W tym miejscu możemy wybrać czy stworzona przez nas ankieta będzie wielokrotnego czy jednokrotnego wyboru oraz czy inni członkowie czatu będą mogli dodawać swoje odpowiedzi. Jeżeli wszystko wydaje nam się prawidłowo ustawione, wciskamy OPUBLIKUJ.

Ankieta na Fanpage

Bardzo podobnie jest w sytuacji, gdy chcemy stworzyć ankietę na fanpage’u. Musimy najpierw wybrać stronę, na której będziemy publikować treść, następnie możemy wybrać czas trwania ankiety. Tutaj mamy również opcję wybrania kiedy stworzona przez nas ankieta zostanie wyświetlona. Możemy dostosować porę publikacji do chwili, gdy obserwatorzy naszego fanpage’a są najbardziej aktywni. Domyślnie opcją która jest ustawiona to udostępnienie w obecnej chwili. Możemy to zmienić klikając w opcję UDOSTĘPNI TERAZ i zmieniamy na ZAPLANUJ lub ZMIEŃ DAT. Ta opcja ma tą wadę, że nie możemy wprowadzić tu opcji wielokrotnego wyboru oraz dodania możliwości tworzenia dodatkowych odpowiedzi.

Jak zrobić ankietę na Messengerze?

Jeżeli chcemy utworzyć w konwersacji grupowej na Messengerze ankietę, powinniśmy otworzyć na urządzeniu wybraną rozmowę i wybrać ikonę plusa, który znajduje się obok edytora wiadomości. Opcję które się wyświetlą, będą zawierać wykres słupkowy, który pozwoli nam stworzyć ankietę. Po wciśnięciu ukazuje na się pole ZADAJ PYTANIE i DODAJ OPCJĘ. Wpisujemy w odpowiednie okna pytanie i odpowiedzi i wciskamy opcję UTWÓRZ ANKIETĘ. Ukaże się ona jako wiadomość, a uczestnicy rozmowy będą od tej chwili mogli na nią odpowiadać.

Jak edytować ankietę na Facebooku?

facebook messenger ankieta
fot. pixabay.com

Edytowanie opcji już po opublikowaniu ankiety nie jest możliwe. Dostępna jest jedynie opcja zmiany jej opisu. Zrobimy to poprzez kliknięcie w trzy kropki w prawym górnym rogu posta i wybranie opcji EDYTUJ POST. Jeżeli chcemy zmienić odpowiedzi lub pytanie, niestety musimy usunąć ankietę i stworzyć ją od początku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here