Szczepionka na koronawirusa. Jakie są jej rodzaje?
Szczepionka na koronawirusa może pomóc w obronie przed kolejną falą epidemii. Mimo ich wprowadzenia i rozpoczęcia szczepień, eksperci radzą dalsze zachowanie reżimu sanitarnego w trosce o zdrowie ludzkości. Jakie rodzaje szczepionek są dostępne w Polsce? Jakie mamy szczepionki na koronawirusa?
Liczni specjaliści zapowiadali, iż szczepionki na omawianego wirusa, będą dostępne w bardzo odległej przyszłości, jednak jak się okazało bardzo szybko trafiły one na rynek. W niedziele 27 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze szczepienie na Covid-19 w Polsce. Prace nad skutecznymi preparatami prowadziło mnóstwo firm farmaceutycznych, stawka w końcu była niemała. Szczepionki na koronawirusa były opracowywane w Europie ale i także w Rosji, Chinach czy USA.
Szczepionka na Covid-19 musi zostać poddana szeregowi szczegółowych testów, aby mogła być dopuszczona do użytku. Aby można było za jej pomocą chronić pacjentów w Europie, musi zostać sprawdzona przez Europejską Agencję Leków. O tym, którą szczepionkę za to dostanie pacjent końcowy decyduje lekarz.
Sprawdź jak założyć Internetowe Konto Pacjenta oraz jak korzystać z e-recept i e-skierowań.
Nasz kraj pod względem szczepionek nadzoruje Główny Inspektorat Sanitarny oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Pozwolenie na dopuszczenie poszczególnych szczepionek na rynek, wydaje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Szczepionka na koronawirusa – rodzaje
Firm farmaceutycznych pracujących nad szczepionkami, jak już wcześniej wspomnieliśmy jest bardzo wiele. Zapotrzebowanie na tego typu specyfiki jest ogromne.
Dużo firm zdecydowało się na produkcję szczepionek, które stworzone są metodą genetyczną. Materiał genetyczny został podany do publicznej wiadomości w bardzo szybkim tempie. Naukowcy więc, wcale nie muszą pracować z wirusem, ponieważ wystarczy im sama jego sekwencja genetyczna. Takiego rodzaju szczepionki bardzo szybko się produkuje i nie zachodzi konieczność ich testowania na zwierzętach.
Szczepionka na koronawirusa – mRNA
Jest to szczepionka genetyczna, która opiera się na genetycznym materiale DNA, RNA lub na wektorowych cząsteczkach. Nie jest to typowa szczepionka, która zawiera w sobie zwykle szczep wirusa.
Szczepionka na koronawirusa – wektorowa
Ten rodzaj, wykorzystuje cząstki innych wirusów, w celu wywołania immunologicznej odpowiedzi. Może być bezpiecznie podawana osobom starszym, dzieciom lub osobom, które posiadają choroby przewlekłe jak cukrzyca. Szczepionka ta opracowana została na bazie adenowirusa. To szczepionka podawana już wielokrotnie i co najważniejsze bardzo dobrze zbadana.
Jak są przechowywane poszczególne szczepionki na koronawirusa?
Szczepionka mRNA od CureVac
Niemiecka firma CureVac oferuje szczepionkę, która może być zdatna do użytku podczas przechowywania do 3 miesięcy przy dodatniej temperaturze. Ma być to maksymalnie 5 stopni Celsjusza. W przypadku temperatury pokojowej, jest gotowa do użycia przez 24 godziny
Szczepionka mRNA od Moderny
Należy przechowywać ją w temperaturze – 20 stopni Celsjusza, jeżeli zachodzi konieczność jej dłuższego przechowywania. Do 30 dni można trzymać ją w lodówkach.
Szczepionka mRNA firmy Pfizer
Cechuje się bardzo rygorystycznymi warunkami transportu oraz przechowywania. Musi być to -70 stopni Celsjusza.
Szczepionka wektorowa od Astra Zeneca
Firma deklaruje, iż jej produkt można przechowywać w temperaturze pokojowej. Jest ona w stanie wyprodukować najwięcej szczepionek na dany moment, bo aż 3 mld dawek w 2021 roku.
Szczepionka na koronawirusa – jak będą wyglądają szczepienia?
Masowe szczepienia na koronawirusa mają rozpocząć się na początku 2021 roku wraz z napływem pierwszych partii tego produktu. Każdy ich rodzaj, będzie miał inne wskazania dotyczące poszczególnych grup wiekowych i osób u których występują choroby towarzyszące.
Jaki rodzaj szczepionek zostanie wybrany dla Polski?
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział porozumienie w sprawie szczepionek z firmami Pfizer i BionTech. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni lekarze i cała służba zdrowia, mundurowi oraz seniorzy. Cała reszta społeczeństwa na zaszczepienie będzie mogła liczyć na początku 2021 roku, a o wyborze odpowiedniej szczepionki będzie decydował lekarz. Oprócz szczepienia, warto abyśmy zadbali o swoją odporność.