Słodycze są dostępne obecnie wszędzie i niestety kuszą nie tylko dostępnością, ale również swoim smakiem. NIestety w większości są to utwardzone tłuszcze, a także cukier, który jest zabójczy dla sylwetki oraz tętnic. Jak przestać jeść słodycze i powitać zdrową i zbilansowaną dietę. Oto kilka sposobów na pozytywne zmiany żywieniowe.
Unikanie słodyczy na zakupach
Dobrym pomysłem jest nie kupowanie słodyczy na zapas. Jeśli okaże się, że w chwili słabości nie ma ich pod ręką, będzie trudniej pójść po nie do osiedlowego sklepu lub marketu. W zamian lepiej jest mieć zdrowe przekąski, takie jak: orzechy, suszone owoce, świeże owoce i soki świeżo wyciskane. Można także „ratować się” słodyczami słodzonymi ksylitolem i erytrolem. Nie są one bardzo zdrowe, ale mają mniej kalorii, niż te słodzone sacharozą.
Przeanalizowanie, w jakich sytuacjach sięgamy po słodycze
Czasem słodycze nie mają być tylko dodatkiem do głównego posiłku, ale stają się pretekstem do polepszenia sobie nastroju. Powodują szybki wyrzut insuliny oraz produkują hormon szczęścia – serotoninę. Należy więc przeanalizować, kiedy najczęściej sięgamy po nie i jak przestać jeść https://dietly.pl/blog/jak-przestac-sie-przejadac-i-odzyskac-przyjemnosc-z-jedzenia słodycze, by poradzić sobie z trudnościami w inny sposób. Zamiast jedzenia z nudów albo pocieszania się jedzeniem, lepiej jest wykorzystać czas na aktywność fizyczną, hobby lub czytanie książki – takie czynności, które zajmują czas. Zaabsorbowani np. spędzaniem czasu ze znajomymi nie będziemy myśleć o zjedzeniu kolejnej paczki ciastek.
Regularne posiłki i zbilansowana dieta
Przy dobrze zbilansowanej diecie nie mamy ochoty na podjadanie zakazanych łakoci. Dobrze dobrana dieta powinna brać pod uwagę odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczy. Musi również dawać sytość i nie przekraczać dozwolonej ilości kalorii. Konieczne jest również regularne spożywanie posiłków. Dzięki temu unikniemy huśtawki cukru i zapomnimy i nagłych napadach głodu.
Pozwalanie sobie na niewielkie odstępstwa od normy
W przypadku diety redukcyjnej ważne jest stosowanie zasady 80/20 – 80% posiłków jest zdrowa, a 20% jest mniej zdrowa. Jeśli po wielu dniach niejedzenia słodyczy mamy ochotę na czekoladę, lepszym pomysłem jest zjedzenie kawałka gorzkiej czekolady, niż czekanie, aż ten głód będzie narastał. W drugim przypadku można przegrać z nagłą zachcianką i zamiast kawałka czekolady zjeść dwie tabliczki. Dobrym wyjściem jest również pieczenia zdrowych ciast, na erytrolu lub ksylitolu, które będą znacznie mniej kaloryczne, ale w smaku nie odbiegające od ich mniej zdrowych zamienników. Odczujemy przyjemność z jedzenia ciasta, które jest słodkie, ale bez konsekwencji dla sylwetki i zdrowia. To bardzo ważne, by wprowadzić długotrwałe zmiany, a także nie poprzestawać w swoich dążeniach do celu. Takie nawet niewielkie potknięcia nie będą stanowiły problemu, jeśli będą zdarzały się rzadko.
Dieta powinna być dopasowana tak, by problem jak nie jeść słodyczy nas praktycznie nie dotyczył. Przy zbilansowanej diecie możliwe jest spożywanie słodyczy, ale w ograniczonych ilościach.