Palenie papierosów wśród młodzieży jest niestety bardzo powszechnym problemem w nowoczesnym społeczeństwie. Nikotyna wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie młodego człowieka. Otoczenie młodej palącej osoby jest także narażone na zwiększone ryzyko zachorowania.
Przyczyny palenia wśród młodzieży
Najczęściej młodzi ludzie sięgają po pierwszego papierosa w celu akceptacji przez grono rówieśników. Niektóre osoby chcą w ten sposób dodać sobie lat lub uważają, że palenie przybliża ich do zachowania osób dorosłych. Bardzo często młodzież ma negatywny wzorzec przekazywany przez rodziców lub innych ważnych dla nich członków rodziny. Palący rodzice często nieświadomie dają dziecku przyzwolenie na palenie. Przebywanie wśród palących rodziców przyzwyczaja do podobnej sytuacji w przyszłości i pomaga w akceptacji tego zjawiska. Niestety łatwy dostęp do papierosów skutkuje sięganiem po nie coraz młodszych dzieci.
Negatywne skutki palenia
Organizm osoby młodocianej jest bardzo podatny na wszelkie substancje uzależniające, a zarazem mało odporny na skutki takich substancji. Osoby nieletnie łatwo wpadają w nałóg związany z nikotyną. Działanie dymu tytoniowego jest dla nich o wiele groźniejsze niż dla osób dorosłych. Dym tytoniowy zawiera kilkadziesiąt substancji powodujących powstawanie komórek nowotworowych.
Palenie wśród młodzieży prowadzi do problemów z koncentracją, przyspiesza starzenie komórek, przebarwia zęby oraz daje uczucie nieprzyjemnego zapachu w ustach. Następuje osłabienie układu odpornościowego, przez co wzrasta ryzyko pojawienia się choroby. Palenie zdecydowanie obniża jakość życia oraz docelowo prowadzi do jego skrócenia.
Profilaktyka zdrowotna
Skuteczna profilaktyka musi być realizowana przez wsparcie rodziców, pracowników szkoły oraz pracowników ochrony zdrowia. Największy wpływ na postępowanie dziecka ma rodzina, która jest kluczowym czynnikiem skutecznego działania profilaktycznego. Niestety, bardzo mało rodziców rozmawia z dziećmi na temat szkodliwości nikotyny na zdrowie. Wiedza o szkodliwości palenia, powinna być przekazywana młodzieży poprzez różne źródła informacji. Powinni oni znać i rozumieć przyczyny, negatywne skutki i metody postępowania w celu pozbycia się nałogu.
Środki pomocne w walce z nałogiem
Pomocne w wychodzeniu z nałogu są różne terapie i substancje wspomagające. Rekomendowane są tabletki Recigar, plastry nikotynowe lub gumy do żucia. Skutecznie ograniczają poczucie głodu nikotyny, a zarazem łagodzą objawy odstawienia nikotyny.