Spadek libido jest złożonym i często długotrwałym procesem, który może być uwarunkowany szeregiem niekoniecznie związanych ze strefą intymną przyczyn. Brak popędu seksualnego może znacząco wpływać na pogorszenie atmosfery w związku, a także generowanie niepotrzebnych konfliktów pomiędzy partnerami. W sytuacjach, w których spadek libido utrzymuje się przez dłuższy czas, warto znaleźć przyczynę takiej sytuacji. Czym może być uwarunkowany spadek libido i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

Czym jest libido?

Libido, czyli popęd seksualny to możliwość odczuwania nasilonej chęci zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych oraz dążenie do podejmowania różnego rodzaju aktywności seksualnych. Z obecnością wysokiego poziomu libido związane jest także pojawianie się myśli nacechowanych seksualnie. Jednak, pożądanie ma także odzwierciedlenie w sferze fizycznej – wysoki poziom libidu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet wiąże się ze zwiększonym ukrwieniem w obszarze narządów płciowych i ich wrażliwością na dotyk.

Przyczyny spadku libido – czym jest on uwarunkowany?

Spadek libido może stanowić poważny problem, który odbiera Nam radość ze zbliżeń seksualnych z partnerem lub partnerką, a także całkowicie eliminuje sytuacje seksualne z Naszego wspólnego życia. Przy spadku popędu seksualnego, warto zastanowić się nad przyczynami zaistniałem sytuacji. Może ich być bardzo wiele, ale do najczęstszych przyczyn spadku libido zalicza się:

– Występowanie zaburzeń hormonalnych

Spadek popędu seksualnego u kobiet i mężczyzn może być wywołany przez zaburzenia hormonalne tarczycy, spadek poziomu testosteronu lub estrogenów.

– Przyjmowanie leków

Znaczny wpływ na spadek libido mogą mieć niektóre leki stosowane regularnie. Brak ochoty na zbliżenia seksualne najczęściej powiązany jest z przyjmowaniem leków obniżających ciśnienia, leków uspokajających, leków psychotropowych i antydepresantów.

– Nadużywanie alkoholu i innych używek

Nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie papierosów wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Mają także negatywny wpływ na poziom libido, ponieważ organizm uzależniony od używek odczuwa znacznie mniejszą potrzebę zaspokajania swoich potrzeb seksualnych.

– Nagromadzenie stresujących sytuacji i zmęczenie organizmu

Wysoki poziom stresu i wzmożone zmęczenie organizmu to czynniki, które wpływają na występowanie problemów związanych ze sferą seksualną. Zanik libido to częsty objaw występowania trudnych wydarzeń w życiu.

– Występowanie chorób

Przyczyną spadku libidu u kobiet i mężczyzn mogą być choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, anemia, nadciśnienie tętnicze, otyłość, choroby serca, choroby układu krążenia oraz nadczynności lub niedoczynność tarczycy.

– Trudna sytuacja w związku

Podłoże emocjonalne może mieć bezpośredni wpływ na niskie libido. Sytuacje, takie jak częste kłótnie i nieporozumienie w związku przekładają się na relację pomiędzy partnerami, a także brak pewności siebie i odczuwanie kompleksów. W takich warunkach łatwo o stracenie ochoty na zbliżenie seksualne z partnerem czy partnerką.

Sposoby na spadek libido – co robić?

Spadek libido to nieprzyjemna sytuacja, która wpływa na Nasze codzienne życie i relacje z najbliższą Nam osobą. Zauważając u siebie symptomy spadku popędu seksualnego warto zadbać o siebie i zastanowić się, co może być przyczyną występowania takiej sytuacji w Naszym życiu. Pomocne w walce o zwiększenie libido jest zadbanie o siebie poprzez zminimalizowanie stresu w codziennym życiu. Pomocne okazuje się także zadbanie o wypoczynek organizmu, dobry sen oraz wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i ruchu do swojej codzienności. W przypadku problemów na podłożu emocjonalnym, pomocna będzie rozmowa z partnerem lub partnerką, a także skorzystanie z pomocy specjalisty. Doświadczony seksuolog pomoże Wam z znalezieniu przyczyny zaistniałej sytuacji i pomoże znaleźć rozwiązanie.

Pomocne w walce ze spadkiem libido okazują się także leki, które pozwalają na przywrócenie sprawności seksualnej i ochoty na tego rodzaju zbliżenia z druga osobą. Chcąc sięgnąć po lek wydawany bez recepty dla mężczyzn warto zdecydować się na lek Maxon Forte (https://maxonforte.pl/)produkowany przez innowacyjną, polską firmę Adamed. Maxon Forte posiada właściwości stymulujące wzwód, które pozwalają na niezakłócone podejmowanie współżycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here