Już od 8 stycznia 2021 wszystkie skierowania będą funkcjonować w postaci elektronicznej, w ramach programu e-zdrowie. Informatyzacja ułatwia zdecydowanie proces skierowania na leczenie. Od 8 stycznia 2021 e-skierowania będą honorowane we wszystkich placówkach w całej Polsce.

fot. pixabay.com

Korzyści z e-skierowania.

Podczas rejestracji do specjalisty wystarczy podać 4-cyfrowy kod oraz PESEL – nie trzeba dostarczać skierowania osobiście. Wymóg podania numeru PESEL podczas rejestracji jest zgodny z RODO (podstawa prawna art. 20 ust. 2a pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Nie musisz się obawiać, że twoje skierowanie ulegnie zniszczeniu bądź zaginie – e-skierowanie jest dostępne on-line na Internetowym Koncie Pacjenta – zawsze można odtworzyć kod do skierowania, a Ty masz do niego dostęp przez swoje Internetowe Konto Pacjenta. Na IKP możesz także sprawdzić historię wystawionych e-skierowań.  E-skierowanie wyeliminuje także problem nieczytelności dokumentu papierowego.

Lekarz może również wystawić e-skierowanie zdalnie. W dobie rozwoju telemedycyny jest to bardzo istotna informacja dla pacjentów. Elektroniczne skierowanie można oczywiście wykorzystać w dowolnym miejscu – na skierowaniu jest jedynie informacja dotycząca rodzaju poradni.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 roku, uprawniony do wystawienia skierowań pracownik medyczny, może wystawić skierowanie elektroniczne na:

  • Świadczenia realizowane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • Świadczenie w ramach leczenia szpitalnego, jeśli dany podmiot ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  • Diagnostykę z zakresu medycyny nuklearnej oraz tomografii, finansowane ze środków publicznych i innych,
  • Rezonans magnetyczny, badania przewodu pokarmowego (endoskopowe), badania echokardiograficzne płodu (finansowane środkami publicznymi).

E-skierowanie nie może być wystawione na leczenie uzdrowiskowe bądź leczenie w sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego.

W jakiej formie otrzymam e-skierowanie?

Jeżeli na swoim Internetowym Koncie Pacjenta masz podany numer telefonu i numer e-mail, możesz dostać e-skierowanie jako SMS z 4-cyfrowym kodem, bądź e-mail z plikiem PDF.

Czy mogę zrealizować e-skierowanie nie mając aktywnego Internetowego Konta Pacjenta albo numeru PESEL?

Osoba, która wystawia skierowanie pacjentowi nieposiadającemu IKP, przekazuje wydruk informacyjny – przedłożenie takiego dokumentu jest wystarczające do realizacji świadczenia. Jeżeli pacjent nie ma numeru PESEL, sytuacja wygląda tak samo. W prosty sposób jednak możesz założyć Internetowe Konto Pacjenta.

fot. pixabay.com

Recepta on-line. Jak działa e-recepta?

Podobnie jak e-skierowanie, e-recepta jest elektronicznym dokumentem, który zastępuje tradycyjną receptę. Także jak w przypadku skierowania, receptę realizujemy na podstawie 4-cyfrowego kodu. System e-recept został stworzony z myślą o tym, że taka recepta będzie zawsze czytelna, nie zaginie ani nie ulegnie zniszczeniu, a poprzez Internetowe Konto Pacjenta, będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić jak przyjmować lek i sprawdzić swoją historię e-recept.

Analogicznie tak jak w przypadku skierowań, jeśli posiadasz konto na IKP z podanym numerem telefonu i adresem e-mail, możesz poprosić o e-receptę w wybranej przez siebie formę. Jeżeli nie masz konta IKP, lekarz może również dać Ci wydruk informacyjny (czyli de facto klasyczną receptę, ale nie wypisywaną odręcznie).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here