Już od 8 stycznia 2021 wszystkie skierowania będą funkcjonować w postaci elektronicznej, w ramach programu e-zdrowie. Informatyzacja ułatwia zdecydowanie proces skierowania na leczenie. Od 8 stycznia 2021 e-skierowania będą honorowane we wszystkich placówkach w całej Polsce.

Korzyści z e-skierowania.
Podczas rejestracji do specjalisty wystarczy podać 4-cyfrowy kod oraz PESEL – nie trzeba dostarczać skierowania osobiście. Wymóg podania numeru PESEL podczas rejestracji jest zgodny z RODO (podstawa prawna art. 20 ust. 2a pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Nie musisz się obawiać, że twoje skierowanie ulegnie zniszczeniu bądź zaginie – e-skierowanie jest dostępne on-line na Internetowym Koncie Pacjenta – zawsze można odtworzyć kod do skierowania, a Ty masz do niego dostęp przez swoje Internetowe Konto Pacjenta. Na IKP możesz także sprawdzić historię wystawionych e-skierowań. E-skierowanie wyeliminuje także problem nieczytelności dokumentu papierowego.
Lekarz może również wystawić e-skierowanie zdalnie. W dobie rozwoju telemedycyny jest to bardzo istotna informacja dla pacjentów. Elektroniczne skierowanie można oczywiście wykorzystać w dowolnym miejscu – na skierowaniu jest jedynie informacja dotycząca rodzaju poradni.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 roku, uprawniony do wystawienia skierowań pracownik medyczny, może wystawić skierowanie elektroniczne na:
- Świadczenia realizowane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
- Świadczenie w ramach leczenia szpitalnego, jeśli dany podmiot ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
- Diagnostykę z zakresu medycyny nuklearnej oraz tomografii, finansowane ze środków publicznych i innych,
- Rezonans magnetyczny, badania przewodu pokarmowego (endoskopowe), badania echokardiograficzne płodu (finansowane środkami publicznymi).
E-skierowanie nie może być wystawione na leczenie uzdrowiskowe bądź leczenie w sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego.
W jakiej formie otrzymam e-skierowanie?
Jeżeli na swoim Internetowym Koncie Pacjenta masz podany numer telefonu i numer e-mail, możesz dostać e-skierowanie jako SMS z 4-cyfrowym kodem, bądź e-mail z plikiem PDF.
Czy mogę zrealizować e-skierowanie nie mając aktywnego Internetowego Konta Pacjenta albo numeru PESEL?
Osoba, która wystawia skierowanie pacjentowi nieposiadającemu IKP, przekazuje wydruk informacyjny – przedłożenie takiego dokumentu jest wystarczające do realizacji świadczenia. Jeżeli pacjent nie ma numeru PESEL, sytuacja wygląda tak samo. W prosty sposób jednak możesz założyć Internetowe Konto Pacjenta.

Recepta on-line. Jak działa e-recepta?
Podobnie jak e-skierowanie, e-recepta jest elektronicznym dokumentem, który zastępuje tradycyjną receptę. Także jak w przypadku skierowania, receptę realizujemy na podstawie 4-cyfrowego kodu. System e-recept został stworzony z myślą o tym, że taka recepta będzie zawsze czytelna, nie zaginie ani nie ulegnie zniszczeniu, a poprzez Internetowe Konto Pacjenta, będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić jak przyjmować lek i sprawdzić swoją historię e-recept.
Analogicznie tak jak w przypadku skierowań, jeśli posiadasz konto na IKP z podanym numerem telefonu i adresem e-mail, możesz poprosić o e-receptę w wybranej przez siebie formę. Jeżeli nie masz konta IKP, lekarz może również dać Ci wydruk informacyjny (czyli de facto klasyczną receptę, ale nie wypisywaną odręcznie).