Perfumy to od wieków jeden z produktów bardzo cenionych, pozwalający wyróżnić się z tłumu. Dopiero w XVIII wieku perfumy stały się masowym produktem, który w dzisiejszych czasach dostępny jest w ofercie każdej drogerii i większego sklepu. Szeroka oferta sprawia, że bardzo ciężko wybrać nam idealny zapach. Nie zawsze wiemy również jakie są różnice między wodą toaletową, perfumowaną, kolońską czy odświeżającą. Poniżej rozjaśnimy te kwestie i pomożemy w wyborze odpowiedniego produktu.

perfumy woda perfumowana
fot. pixabay.com

Perfumy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Są doskonałym pomysłem na prezent. Wiele osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez kilkukrotnego popsikania się danym produktem. Pomagają poczuć się dobrze i zwiększyć pewność siebie. Wokół nich powstało jednak wiele mitów i legend, które postaramy się obalić.

Jak powstają perfumy?

Produkty te, powstają z olejków eterycznych, najczęściej tych roślinnych, chociaż są to też olejki pochodzenia zwierzęcego jak chociażby piżmo, kastoreum, substancji wzmacniających zapach, homogenizujących i rozpuszczalnika, którym najczęściej jest alkohol etylowy. To właśnie stężenie tych substancji warunkuje intensywność zapachu produktu. Najwyższe ich stężenie znajdziemy oczywiście w perfumach. Jest to ok. 25-43%. Nieco mniejsze jest w wodzie perfumowanej – 10-15%, a najniższe w wodzie toaletowej – 5-10%.

Ciekawostką jest fakt najmniejszego stężenia roślinnych olejków w wodzie kolońskiej. Sprawia to, że ten produkt cechuje się najmniej trwałym zapachem.

Oznaczenia perfum

Wybierając produkty perfumowane, warto przede wszystkim zapoznać się z oznaczeniami na opakowaniach lub flakonach. Są to:

Parfum – oznaczają faktyczne perfumy,

EDP – to woda perfumowana,

EDT – woda toaletowa,

EDC – woda kolońska.

EDF – woda odświeżająca

Rodzaje produktów zapachowych

perfumy woda perfumowana
fot. pixabay.com

Perfumy

Jest to najmocniejsza i najtrwalsza kompozycja zapachowa, która zawiera olejki eteryczne w stężeniu rzędu 20-43%. Z racji swojej ekskluzywności i nierzadko wysokiej ceny są rzadko dostępne w popularnych sklepach czy drogeriach, to pomysł na prezent z najwyższej półki. Należy spodziewać się ich w miejscach wyspecjalizowanych w sprzedaży kosmetyków perfumowanych oraz w internecie, gdzie często występują we flakonikach o małej pojemności. Są tak silne, że wystarczy niewielka ich ilość, aby zapach utrzymywał się na skórze nawet kilka dni. Do utrzymujących swoją popularność w ostatnich latach wśród kobiet należą takie modele jak Amougage, Bond no. 9 – Madison Avenue czy Histoires de Parfums. Wśród męskich są to takie produkty jak Creed Green Irish czy Aventus. Cechuje ich bardzo okrojona dostępność oraz bardzo wysoka cena, jednak jak mówią użytkownicy – warto.

Woda perfumowana (EDP)

Najbardziej rozpowszechniony produkt zapachowy, który dostaniemy w każdej drogerii. Posiada olejki zapachowe o stężeniu 10-15%. Cechuje się dzięki temu o wiele większą trwałością niż woda toaletowa, jednocześnie pozostając cenowo dostępnym produktem na każdą kieszeń. Wyróżniające cechy wody perfumowanej to długo utrzymujący się i silny zapach. Satysfakcjonujący efekt osiągniemy psikając się nią tuż przed założeniem ubrań. Należy jednak zachować umiar, by nie doprowadzić do zbyt intensywnego i drażniącego efektu. Spośród najbardziej popularnych damskich wód perfumowanych możemy wymienić Calvin Klein Euphoria i Eternity Moment, Hugo Boss Woman, Kenzo Jungle czy Lacoste Pour Femme.

Serca mężczyzn zdobyły takie pozycje jak: Dior Homme Intense, Kenzo Homme, Lalique Equus i Paco Rabanne 1 Million Prive. Z pewnością któreś z nich, nadzadzą się na prezent dla mężczyzny.

Woda toaletowa (EDT)

Woda toaletowa to jeszcze bardziej subtelna linia zapachowa. Charakteryzuje się stężeniem olejków na poziomie 5-10%. Jest to produkt, który chętnie wybieramy szczególnie w okresie letnim, gdy pragniemy szybkiego odświeżenia i powiewu świeżości na skórze. Należy pamiętać, że w przypadku wyboru między wodą perfumowaną a toaletową tego samego modelu perfum może istnieć istotna różnica w zapachu. Jest to uwarunkowane indywidualnym procesem produkcji.

Popularne produkty tego typu wśród kobiet to: CK IN2U, Dolce & Gabbana Light Blue Cerruti 1881 czy, u mężczyzn: Acqua di Gio Giorgio Armani czy Paco Rabanne 1 Million.

Woda kolońska i odświeżająca

Produkty te charakteryzują się mniejsza zawartością olejków. Woda odświeżająca to doskonała propozycja dla osoby, które wykonują intensywne treningi, ze względu na dodatek olejków cytrusowych, które zapewnia odświeżenie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here