Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób narządu wzroku. Mimo że jest to schorzenie dość powszechne, nie należy go bagatelizować. W przypadku kiedy objawy nie ustępują samoistnie, a wręcz nasilają się, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza specjalisty (okulisty).

Objawy zapalenia spojówek

Do najczęstszych objawów opisywanych przez pacjentów dotkniętych zapaleniem spojówek należą: świąd, pieczenie, kłucie w oku, uczucie obecności ciała obcego, a także światłowstręt. Zapalenie spojówek wiąże się również z silnym zaczerwienieniem oka. W niektórych przypadkach można zauważyć zbierającą się treść ropną, szczególnie jeśli jest to zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym.

Przyczyny zapalenia spojówek

Istnieje wiele przyczyn zapalenia spojówek, przez co rozróżnia się jego różne typy. W zależności od podłoża infekcji wyróżniamy: bakteryjne zapalenie spojówek, wirusowe zapalenie spojówek, a także zakażenia grzybicze i chlamydiowe. Za część infekcji spojówek odpowiedzialna jest również alergia, nieodpowiednia higiena lub kontakt z substancjami chemicznymi.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie uzależnione jest od przyczyny zapalenia oraz zaawansowania infekcji. Jeśli zapalenie spojówek zostało rozpoznane we wczesnym stadium, zwykle wystarcza stosowanie kropli do oczu i naparów z rumianku. Jeśli jednak objawy nie ustępują po wdrożonym leczeniu, należy zbadać dokładną przyczynę zapalenia. W przypadku bakteryjnych infekcji najczęściej zaleca się stosowanie kropli z antybiotykiem, jeśli wykryto infekcje o podłożu grzybiczym rekomenduje się stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Jeśli zapalenie spojówek spowodowane jest alergią, należy unikać czynnika uczulającego pacjenta oraz stosuje się leki przeciwhistaminowe. Aby uzyskać profesjonalną pomoc w leczeniu tej przypadłości, warto skorzystać ze strony wrosinski.pl.

Profilaktyka zapalenia spojówek

Aby leczenie zapalenia spojówek okazało się skuteczne, a infekcja nie nawracała, należy przestrzegać wielu zasad. Między innymi konieczna jest dbałość o higienę oczu. Należy myć dłonie przed kontaktem ze śluzówką oka, uważać, aby nie zabrudzić opakowania z kroplami do oczu oraz unikać wykonywania i noszenia makijażu w czasie trwania zapalenia. Pod żadnym pozorem nie można również korzystać z przyborów do makijażu należących do innych osób, nosić nieswoich soczewek kontaktowych, a także lepiej zrezygnować z wizyt na basenie.

Przy odpowiednim rozpoznaniu objawów choroby i wdrożeniu właściwego leczenia, zapalenie spojówek może zostać skutecznie i szybko pokonane. Aby jednak zapobiec jego nawracaniu, każdy pacjent powinien pamiętać o powyższych zasadach profilaktyki. Wzrok to według wielu osób najważniejszy zmysł, stąd tak ważna jest dbałość o ten narząd. Warto być świadomym, że zaniedbane leczenie zapalenia spojówek może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak trwałe uszkodzenie wzroku. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here