Wiertnica do ziemi jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym urządzeniem, które przydaje się nie tylko podczas wykonywania fachowych prac, ale również i na własny użytek. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo typów wiertnic, ale ich działanie zawsze jest skupione wokół jednego celu – wywiercenia otworu o konkretnej szerokości i głębokości. Wiertnice różnią się typem, przeznaczeniem czy też po prostu modelem. Każda jednak jest wyposażona w główny element, czyli świder. Może być on ślimakowy i służyć przykładowo do nasadzania roślin lub też strzemiączkowy, przy pomocy którego można nie tylko nasadzać rośliny, ale również i spulchniać glebę.

Uporządkowanie terenu przed budową domu

Wiertnicę można wykorzystać na naprawdę wiele różnorodnych sposobów. Jednym z nich jest między innymi uporządkowanie terenu, na którym ma powstać dom lub też jakieś inne zabudowania. Niektóre modele wiertnic, z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas wykonywania prac budowlanych oraz ziemnych. Jeśli przykładowo chcemy ogrodzić teren, aby stał się on bardziej prywatny i bezpieczny (przykładowo gdy będziemy na nim gromadzić jakieś materiały), to możemy zdecydować się na wykorzystanie wiertnicy do słupków. Pomoże nam ona w szybki sposób wykonać niezbędne otwory, aby osadzić w nich słupki, a na nich już wybrane przez nas ogrodzenie. Ręczne kopanie takich dołków jest czasochłonne, a ze względu na różną twardość gleby, bywa również bardzo trudnym zadaniem.

Jeśli chcemy aby na naszym terenie powstała studnia, także można wykorzystać w tym celu wiertnicę. Mają one jednak zdecydowanie większe rozmiary, niż wiertnice ręczne. Zazwyczaj montuje się na je naczepach, ciężarówkach lub też pojazdach gąsienicowych. Oczywiście by móc wykonać takie skomplikowane zadanie, istotne jest wybranie dobrej jakości świdra, który poradzi sobie z danym podłożem niezależnie od jego twardości oraz ogólnej konsystencji. Jeśli mamy zamiar wykopać naprawdę niewielkich rozmiarów studnię, wówczas możemy posiłkować się również wiertnicą ręczną. Tutaj jednak istotne będzie to, jakie ma ona zasilanie.

Pozbycie się starych korzeni w ogrodzie

Bardzo problematycznym elementem gleby, są korzenie. W przypadku nowych nasadzeń czy też jakiegokolwiek innego zagospodarowania terenu, stanowią one dużą przeszkodę. Przy pomocy wiertnicy można jednak sobie z nimi poradzić. Można skorzystać z wymienionych wcześniej wiertnic, które na pewno sprawdzą się w przypadku dużych oraz starych korzeni. Natomiast jeśli mamy do czynienia z mniejszymi oraz z kamieniami, możemy skorzystać z wiertnicy do ziemi, nazywanej również glebową. Przy pomocy takiego urządzenia można w szybki i sprawny sposób wykonać otwory oraz dołki pod nowe nasadzenia – zarówno kwiatów, jak i krzewów oraz drzew. Dobrze sprawdzi się ona również w trakcie wykonywania większych robót, przykładowo palowania oraz zalesienia.

Inne zastosowania wiertnicy do ziemi

Jeśli do wykonania mamy różnorodne prace i nie do końca wiemy jaka wiertnica będzie w naszym przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem, będzie zapoznanie się z trzema konkretnymi rodzajami wiertnic. Pierwszą jest wiertnica spalinowa, którą można użytkować nawet na trudnym podłożu. Jest ona wydajna i ma dużą moc. Sprawdza się przy glebach bardzo zbitych, gliniastych oraz innych z natury wymagających. Przy jej pomocy można wiercić otwory o dużej średnicy i zmieniać świdry, dostosowując je do swoich aktualnych potrzeb. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy model wiertnicy jeśli chodzi o użytkowanie.

Kolejnym typem są wiertnice elektryczne. Mają one słabszą moc niż modele spalinowe i ich minusem może być niestety to, że wymagają stałego podłączenia do gniazdka. W jaki sposób można je wykorzystywać? Chociażby do wykopywania otworów pod słupki ogrodzeniowe, do przesadzania drzew itp. Najczęściej używa się ich w pracach ogrodowych oraz przydomowych. Niemniej jednak niektóre z typów tego urządzenia mają na tyle silną moc, że są wykorzystywane również przez profesjonalistów.

Ostatni już typ, to wiertnice ręczne. Ich budowa składa się ze świdra i poprzecznego uchwytu. Są bardzo proste w obsłudze, a ich eksploatacja nie wymaga tak naprawdę ponoszenia żadnych kosztów. Siłą napędową jest w tym przypadku siła mięśni, dlatego ich obsługa jest zdecydowanie bardziej męcząca na dłuższą metę.

Obecnie można znaleźć wiertnicę do ziemi w sklepie internetowym. To właśnie tam jest największy wybór urządzeń tego typu. Każdy może znaleźć coś dla siebie w zależności od tego jakie są jego potrzeby i jakie prace planuje wykonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here