Drgające powieki to sygnał, który może zwiastować kilka problemów. Przede wszystkim może być objawem niedoboru mikroelementów – głównie magnezu oraz efektem nadmiernego zmęczenia i stresu. Zazwyczaj są to epizody krótkotrwałe i niezbyt częste, natomiast jeśli napady skaczącej powieki zdarzają się często, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być nawet oznaka choroby układu nerwowego. Paradoksalnie rzadziej są to dolegliwości związane bezpośrednio z oczami.

Jakie są przyczyny drgania powieki?

Najczęstszymi przyczynami drgania powieki są głównie stres i zmęczenie.

Jeżeli faktycznie stres i zmęczenie nam doskwierają, odpowiedni relaks i sen powinny zwalczyć tą przypadłość. Wpływ na drgającą powiekę mają również używki. Kawa w znacznych ilościach może powodować drżenie mięśni i skurcze. Podobnie ma się sytuacja z alkoholem.
Oczywistym jest, że niedobór magnezu może spowodować drganie powiek. Ponadto inne mikroelementy mają też w tym swój udział. Dodatkowo, jeżeli podejrzewamy niedobór magnezu, możemy mieć inne współistniejące objawy – nerwowość, drażliwość, chroniczne zmęczenie i bezsenność. Warto zbadać sobie poziom mikroelementów w organizmie. Przyczyną drgania powieki może być niedobór potasu, wapnia, a także witaminy B1. W wypadku niedoborów, drganiu powiek mogą towarzyszyć inne zaburzenia – bóle głowy, skurcze w innych partiach mięśni oraz marznięcie stóp i dłoni. Przy niedoborze potasu mogą też wystąpić problemy z sercem i ogólnym samopoczuciem.

fot. pexels.com

Skacząca powieka może być też efektem podrażnienia spojówek.

Choroby okulistyczne mogą być jednym z powodów powodujących drganie powiek. Zdecydowanie często zdarza się to w wypadku przemęczenia wzroku – po wielogodzinnej pracy przy komputerze, czy przebywaniu zbyt długo w przesuszonych pomieszczeniach. Wpływ również mogą mieć inne schorzenia okulistyczne, bądź nawet alergie, które podrażniają spojówkę. Jeśli czujemy, iż jest to chwilowe zmęczenie, wystarczy użyć nawilżających kropli do oczu, lecz jeśli problem pojawia się często i regularnie – niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Możliwymi jednostkami chorobowymi związanymi z oczami są: zapalenie powiek (towarzyszy temu m.in. swędzenie i obrzęk powiek), erozja rogówki (możliwe zaczerwienienie oczu i problemy z widzeniem), zespół suchego oka (zaczerwienienie oczu, ból podczas patrzenia), czy nawet jaskra.

Jak się pozbyć problemu drgających powiek?

Na to pytanie jest wiele odpowiedzi, uzależnionych od przyczyny. Większość z nich wymaga skonsultowania się z lekarzem, natomiast jeśli problem nie jest częsty, ale mimo to nam dokucza, możemy wypróbować kilka domowych sposobów.
Przede wszystkim powinniśmy zacząć od diety. Wzbogaćmy swój jadłospis o produkty zawierające dużo magnezu. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, istotne jest też utrzymanie na odpowiednim poziomie wapnia, potasu oraz witaminy B1. Wybierajmy produkty zbożowe, pełnoziarniste oraz kaszę. Jako dodatek wybierajmy warzywa strączkowe, w których jest zawarty zarówno magnez jak i wapń. Wapń oczywiście jest też dostępny we wszelkiego rodzaju nabiale (sery, jogurty) oraz orzechach. W zbożach również znajdziemy witaminę B1, ale jest ona obrcna także w mięsie. Największą i najsmaczniejszą zawartością potasu cechują się m.in. banany, pomidory oraz mniej lubiane brukselka i brokuły.
Ogranicz stres, zrelaksuj się, zmień swoje przyzwyczajenia, aby móc się wysypiać. Postaraj się ograniczyć spożywanie kawy i alkoholu, które w nadmiarze powodują drganie powiek.

fot. pexels.com

Objawy, których nie można lekceważyć!

  • Skurcze innych mięśni, szczególnie twarzy bądź szyi,
  • długotrwałe opadanie powieki,
  • podrażnienie spojówki, rogówki, pieczenie oka, zaczerwienienie,
  • długotrwałe drganie.

Drganie powieki, a inne choroby.

W chorobie Tourette’a drganie powieki jest jednym z objawów. Jest to jeden z mimowolnych tików ruchowych, któremu towarzyszą również wokalne.
Stwardnienie rozsiane cechuje się wieloma problemami neurologicznymi, w tym uszkodzeniem nerwów, które może powodować skaczące powieki.

Zarejestruj się korzystając z Internetowego Konta Pacjenta, gdzie masz dostęp także do skierowań i recept.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here