Żyjemy w świecie, który nastawiony jest na ciągły rozwój. Aby nadążyć za pędzącymi zmianami, istotne jest aby podążać z duchem czasu i być na bieżąco, nie tylko jeżeli chodzi o nowinki technologiczne, ale też z zakresu rozwoju duchowego czy umysłowego. Metoda Kaizen, to skuteczna metoda, która prowadzi do nieustającego rozwoju, krok po kroku, bez spektakularnych zmian. To proces, który za zadanie ma nauczyć nas systematyczności i pokazać, że wielkie cele wcale nie wydają się tak trudne do osiągnięcia, gdy rozłoży się je na małe etapy. Rzucanie się na głęboką wodę, przeważnie powoduje lęk, strach, a w rezultacie mizerne efekty lub ich zupełny brak.

Jaka jest filozofia Kaizen?

kaizen metoda małych kroków
fot. pixabay.com

Sformułowanie Kaizen, to w tłumaczeniu na język polski poprawa, polepszenie, zmiana na lepsze. Jest to japońska, biznesowa filozofia, które polega na systematycznych ulepszaniu i poprawiania wszelkich procesów zarządzania na wszystkich etapach rozwoju firmy.

Została stworzona, z myślą o poprawie efektywności różnych procesów, poprawie jakości produktów, redukcji kosztów i innych ważnych elementów funkcjonowania każdego biznesu.

Metoda małych kroków

Kaizen, często nazywana jest metodą małych kroków. Zauważono, że nawet niewielkie zmiany, mają istotny wpływ na działalność przedsiębiorstw, w dłuższym okresie czasu. Nad małymi krokami mamy pełną kontrolę, dzięki czemu jesteśmy bardziej pewni siebie i chętniej przechodzimy do bardziej wymagających wyzwań.

Rodzaje Kaizen

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tej metody. Jest to Kaizen przepływu i Kaizen procesu. Pierwszy polega na ulepszaniu transportu informacji i materiałów i ma za zadanie poprawę efektywności obszaru pracy. Drugi z nich, polega na udoskonaleniu poszczególnych stanowisk pracy. Mamy tu do wyboru liczne małe usprawnienia, które nie wymagają dużych pokładów wysiłku przy ich wdrożeniu.

10 żelaznych zasad Kaizen

Metoda tak, proponuje stosowania 10 zasad, których przestrzeganie pozwoli na stopniowe ulepszanie pracy na każdym jej szczeblu, są to:

  • Nie trzymaj się kurczowo ustalonego stanu rzeczy.
  • Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (metoda i technika 5 why), próbując dojść do źródła problemu.
  • Bierz pod uwagę rozwiązania możliwe do wdrożenia.
  • Bierz pomysły od wszystkich.
  • Zamiast pieniędzy użyj sprytu.
  • Twierdzenie, że czegoś nie da się zrobić, to zbędna wymówka.
  • Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te doskonałe.
  • Ulepszanie nie ma końca.
  • Problemy stwarzają możliwości.
  • Wszelkie pomyłki koryguj na bieżąco.

Jak stosować metodę Kaizen w firmie?

kaizen metoda małych kroków
fot. pixabay.com

Aby skutecznie wdrożyć metodę Kaizen w przedsiębiorstwie, należy robić mikro eksperymenty i testy. Może to być sytuacja, w której tworzymy grafiki do reklam czy projektujemy newsletter. To przypadki, gdy z łatwością możemy otrzymać stosowny feedback i zweryfikować które z nich są skuteczniejsze.

W przypadku sprzedaży, metodą tą możemy zastosować w wypadku spotkań z klientami. Możemy stosować 2 różne techniki sprzedaży i potem porównywać ich efekty.

Jak stosować metodę Kaizen do motywacji siebie i innych?

Metodę tą z powodzeniem zastosujemy również w swoim życiu. W przypadku, gdy chcemy np. zacząć uprawiać jakiś sport, np. bieganie, zacznijmy od szybkiego marszu przez 10 minut dziennie. Później zwiększamy długość, wprowadzamy lekki trucht itd.

Gdy jesteśmy nałogowymi palaczami i chcemy skończyć z nałogiem, nie starajmy się robić tego gwałtownie. Rzadko kiedy się to udaję, a my irytujemy się kolejną nieskuteczną próbą. Zamiast tego wypalaj jednego papierosa dziennie mniej. Później 2,3, a w efekcie bezstresowo skończysz z tym nałogiem.

Chcąc zacząć więcej czytać, powinieneś zacząć od 5 stron dziennie. Później 10-20-50, aż dojdziesz do zadowalającej Cię ilości.

Gdy chcemy zacząć się odchudzać, zacznijmy od skomponowania jednego zdrowego posiłku dziennie.

Jeżeli chcesz poprawić swoją efektywność w pracy, wdrażaj jedną regułę optymalnego planowania w tygodniu. Możesz zacząć np. od spisania wszystkich spraw, które są do zrobienia.

Kaizen w codziennym życiu

Już samo zapoznanie się z zasadami tej metody, nasuwa nam na myśl, że możemy ją z powiedzeniem wprowadzić w życie. Jest to filozofia, która pomaga w rozwoju osobistym. Stawia przed nami małe zadania, które w dłuższej perspektywie stanowią klucz do sukcesu i pomagają osiągnąć zamierzony cel.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here