Telewizor jest na tyle popularnym urządzeniem, że stanowi podstawowy element wyposażenia w każdym domu. Aby móc cieszyć się beztroskimi chwilami oraz doskonałym odbiorem i relaksem podczas ulubionych seansów, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami, które dotyczą umieszczenia TV w naszym domu. Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Poniżej wyjaśniamy, jakie czynniki mają na to wpływ i jak ulokować odbiornik.

Odpowiednie miejsce na telewizor

tv telewizor
fot. pixabay.com

Obecnie telewizor to już nie tylko ekran, umożliwiający oglądanie obrazu. Dzisiaj już nikt nie zastanawia się jak ukryć telewizor. Dylemat to jak, go wyeksponować i wkomponować w wystrój naszego wnętrza, tak aby stanowił jego idealne dopełnienie. Projektanci, którzy zatrudniani są przez największych producentów tego typu sprzętu, prześcigają się w tworzeniu coraz nowocześniejszych modeli TV. Rynek jest ogromny i z pewnością każdy kto poszukuje tego typu sprzętu znajdzie coś, dostosowanego do swoich potrzeb, nie tylko wizualnych ale i użytkowych.

Wybierając telewizor musimy po pierwsze określić ile miejsca możemy na niego przeznaczyć. Ważne jest wyznaczenie, nawet w przybliżeniu miejsca, w którym go ustawimy oraz odległość, z której będziemy cieszyli się ulubionymi filmami, gdyż to głównie warunkuje wielkość telewizora, którą powinniśmy wybrać.

Jeżeli w domu posiadamy oddzielny pokój kinowy, powinien mieć on kształt prostokąta o powierzchni ok. 20m2. Jeśli jednak sala telewizyjna ma stanowić fragment salonu, dla urządzenia powinno zarezerwować cały aneks. Wydzielenie fragmentu na telewizor to świetny pomysł, aby w jednym pomieszczeniu współlokatorzy sobie wzajemnie nie przeszkadzali.

Planując optymalne ustawienie telewizora należy pamiętać, że nowsze modele posiadają bardzo szeroki kąt widzenia. Nie ma potrzebny zamartwiać się więc o to, że ktoś siedzący nieco z boku, nie będzie mógł zachwycać się pełną jakością wyświetlanego obrazu. Kąt widzenia współczesnych telewizorów to ok. 180 stopni, co oznacza to że z seansu można cieszyć się w naprawdę szerokim gronie.

Najchętniej wybieranym i najbardziej popularnym miejscem usadowienia telewizora jest oczywiście ściana. Dzięki takiemu montażowni możemy zaoszczędzić sporo miejsca i nie istnieje konieczność przystosowywania mebli, czy zakup nowych. W takiej sytuacji jedynym zmartwieniem są kable. Można je ukryć na przykład w płycie gipsowo kartonowej, czy między dekoracyjną okładziną, oraz w bruzdach wykutych w ścianie murowanej.

Ścianę, która będzie służyła za nośnik telewizora, można zaaranżować na wiele sposobów. Oprócz sposobów, które będą wiązały się z wykonaniem lekkim prac remontowych, można skorzystać z gotowych paneli meblowych czy maskownic, które pomogą na zamaskowanie wszelkich kabli pochodzących z telewizora czy akcesoriów do niego podłączonych.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie?

Jednym z najważniejszych aspektów jest powieszenie telewizora na właściwej wysokości. Przyjmuje się, że powinien on wisieć w ten sposób, aby ekran znajdował się na wysokości wzroku patrzącego w ekran. W celu odpowiedniego wyznaczenia tego parametru, należy więc wziąć pod uwagę wzrost oglądających oraz wysokość kanapy. Przyjmuje się, że telewizor powinien wisieć ok. 100-100cm nad podłożem. Jest to jednak sprawa indywidualna.

Optymalne oglądanie telewizji polega na tym, że na obraz patrzymy lekko opadającym ku dołowi wzrokiem. Nie jest komfortowa sytuacja, gdy patrzymy powyżej linii oczu i powinniśmy unikać takiego ustawienia sprzętu w naszym domu.

Podczas gdy montujemy telewizor do pomieszczenia, gdzie będzie on wyświetlał obraz, który będzie oglądany z pozycji leżącej, np. w sypialni, powinniśmy zamontować go na wysokości ok. 180cm. Dobrze jest też zamontować uchwyt, który będzie posiadał regulacje kąta nachylenia, który umożliwi idealne dopasowanie do naszych preferencji.

Na jakiej wysokości telewizor powiesić?

tv telewizor
fot. pixabay.com

Najbardziej istotnym elementem, o który należy zadbać to odległość oglądania. Przyjmuje się, że użytkownik powinien znajdować się w odległości, która równa jest 3-krotnej przekątnej telewizora. Niestety w czasach, gdy kupujemy coraz większe telewizory zasada ta obumiera i nie ma swojego zastosowania. Producenci sprzętu, w trosce o nasz wzrok, proponują następujące odległości: : 1,5-2,5 m przy TV o przekątnej 14-15″; 2,5-3,0 m dla 21-25″; 3,0-3,5 m dla 26-29″ oraz 3,5-5,0 m dla 32-50″.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here