Kuweta to podstawowy element w wyposażeniu każdej i każdego kociego opiekuna. W kuwetach koty załatwiają swoje fizjologiczna potrzeby. Ich konstrukcja powinna być dopasowana do funkcji, które pełnią, a rozmiar powinien gwarantować, że żadna „kocia potrzeba” nie wyląduje poza kuwetą, na podłodze. Poniżej udzielamy kilku porad dedykowanych dla początkujących kociarzy. Dowiesz się jakie rodzaje kuwet znajdziesz w sklepach, czym się różnią oraz którą z nich warto wybrać.

Kuweta dla kota – rozmiar i inne praktyczne sprawy

Przystępując do zakupu kuwety dla kota, należy na początku ustalić – ile zwierzą będzie z niej korzystać, czy ustalone jest już miejsce, w którym kot przyzwyczaił się oddawać mocz? Czy wystarczy zastosowanie jednej kuwety, czy potrzebne będzie przygotowanie większej ilości?

Najprościej wygląda sprawa w przypadku posiadania tylko jednego kota. Wówczas, należy postawić ją w miejscu, które kot wybrał i uznał za swoje miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Następnie, należy dostosować rozmiar interesującego się produktu do rozmiaru i potrzeb twojego kota. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar podłoża oraz sama głębokość kuwety (czyli wysokość jej ścianek bocznych).

Kuweta powinna gwarantować, że załatwiający się w niej kot nie będzie wystawał „poza krawędź”. Powinna również gwarantować, że kotek bez problemu wejdzie do niej i z niej wyjdzie. W przypadku kotów starszych lub schorowanych, warto wybierać kuwety odpowiednio niskie, dostosowane do ich  kondycji ruchowej.

Kuweta otwarta i kuweta zamknięta

Kuwety można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą tworzą kuwety otwarte, a drugą kuwety zamknięte. Czym się różnią? Jak sama nazwa wskazuje, różnica tkwi w konstrukcji kuwety, która może być otwarta lub zamknięta. Od razu zaznaczamy, że ciężko ustalić który typ kuwety jest bardziej atrakcyjny lub cieszy się większą popularnością. Zarówno wśród kotów jak i ich opiekunów zdania są podzielone.

Wybór typu kuwety rozpocznij od ustalenia, w jakich warunkach twój kot chętniej się załatwia. Czy woli mieć wydzieloną przestrzeń, w której nikt nie będzie mu przeszkadzał, czy może raczej potrzebuje obserwować otoczenie dookoła w momencie załatwiania potrzeb fizjologicznych? Ustalenie preferencji twojego kota jest o tyle ważne, że w przypadku nietrafionego typu kuwety – zwierzę będzie się załatwiać po prostu poza nią.

Przechodząc od preferencji kotów do preferencji ich opiekunów – warto zwrócić uwagę na jedną sprawę. Kuwety zamknięte są uważane za bardziej wygodne w codziennym używaniu. Szansa, że kot rozrzuci żwirek naokoło, jest mniejsza w przypadku kuwet otwartych. Dzięki temu będziesz mieć mniej do posprzątania rozsypanych po podłodze żwirków.

Na koniec warto podkreślić, że kuwety mogą mieć rozmaity design. Znajdziesz zarówno kuwety o standardowych kształtach, jak i te wyprofilowane w różny, mniej lub bardziej modny sposób. Ponadto, znajdziesz też kuwety narożne, które pozwalają na ich ustawienie w kącie lub wnęce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here