Nie wszyscy poruszamy się terenowymi Suvami lub samochodami klasy kombi, które mają obszerne bagażniki i sporo użytecznego miejsca. By pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy na urlop potrzebujemy dodatkowych rozwiązań, które umożliwią transport większej ilości bagaży. Idealnym pomysłem zdaje się być box dachowy. Jest to lekki kufer, który zamontowany na dachu, istotnie zwiększy pojemność naszego auta, nawet o kilkaset litrów. Pomieści również gabarytowe przedmioty, które mogłyby nie zmieścić się lub zajęłyby duża powierzchnie tak potrzebnego na wyjazdy miejsca. Sprawdź jak jeszcze możesz wykorzystać bagażnik dachowy.

Box dachowy na narty lub snowboard

box bagażnik dachowy
fot. pixabay.com

Gdy za oknem widoczne są pierwsze płatki śniegu, a temperatura spada poniżej zera, nadchodzi początek zimowego szaleństwa. Na trasy wyruszają tłumy ludzi, gdzie wraz z rodzinami szusują po wytyczonych trasach.

Chociaż każdy stok narciarski w swojej ofercie ma wypożyczalnie sprzętu, to długoletni fani takiej rozrywki często posiadają już własny sprzęt. Aby go bezpiecznie przewieźć często zwykły bagażnik nie wystarczy. Doskonałym rozwiązaniem takiej sytuacji jest box dachowy.

Jaki box dachowy wybrać?

Pierwszym parametrem, na który zwracamy uwagę przy wyborze tego typu produktu są jego gabaryty. Powinny być na tyle duże, aby pomieścić nasze narty. Często nie pamiętamy długości naszych desek, można wtedy się odnieść do swojego wzrostu. Zazwyczaj narty są krótsze o 5-15 cm od naszej wysokości.

Producenci często w swoich opisach zawierają informację o tym jakiej długość narty mogą wejść do środka oraz ile ich par się tam zmieści.

Analogicznie, im szerszy będzie bagażnik tym więcej przestrzeni będziemy mieli, aby dodać do niego akcesoria narciarskie typu kaski, buty czy kije. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wachlarz wyboru boxów. Od tych, które pomieszczą narty, kaski itp., po niskie, które nie ograniczą nam wjazdy do ciasnych garaży.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze boxu dachowego?

Wystające w przestrzeni bagażowej narty, które ograniczają swobodę ruchu pasażerom, to na szczęście już daleka przeszłość. Taki sposób transportu sprzętu był bardzo niebezpieczny, biorąc pod uwagę ryzyko uszkodzenia ciała, jakie występowało podczas wypadków z nawet niewielką prędkością. Nowoczesne technologie pozwalają na transport naszego sprzętu na dachu za pomocą uchwytów narciarskich bądź boxów dachowych. Niewątpliwym atutem pierwszego rozwiązania jest bardzo niska cena. Jednak przy niskich belkach i wysokich wiązaniach, może wystąpić problem ocierania się elementów montażowych o dach samochodu.

Uchwyty, które montowane są na belkach, pomieszczą jedynie narty czy snowboard, całą resztę musimy schować do bagażnika auta. Jeżeli więc często podróżujemy w większej gromadzie, bądź nie chcemy mieć mokrego od sprzętu bagażnika za każdym razem gdy wracamy ze stoku, to box dachowy jest idealnym rozwiązaniem.

Czy cena boxu samochodowego ma wpływ na jego jakość?

box bagażnik dachowy
fot. pixabay.com

Przeglądając produkty producentów tego asortymentu, możemy zacząć głowić się nad tym, dlaczego podobne modele znacznie różnią się ceną. Uwarunkowane jest to przede wszystkim wielkością boxa. Duże znaczenie ma również wybór danej firmy. Importowane z krajów azjatyckich produkty, z pewnością będą tańsze, lecz ich jakość czasami pozostawia wiele do życzenia.

Tanie boxy, często posiadają zamki, które potrafią się zaciąć, np. pod wpływem niskiej temperatury lub podczas dostania się do niego ciał obcych typu piasek. Budżetowe wersje są często źle spasowane, przez co słychać jak box pracuje na dołach.

Kolejną różnicą jest sposób montażu. Markowe boxy nie wymagają użycia narzędzi do ich montażu, jest on szybki i bezproblemowy. Szyny dodatkowo zabezpieczone są najczęściej gumą, w celu zapobiegnięcia dostania się wody do wnętrza boxa, czego nie uświadczymy w tańszych modelach.

Box dachowy jest bardzo przydatnym produktem, zwłaszcza jeżeli podróżujemy w większej gromadzie. W zależności od zakładanego budżetu możemy skorzystać z ofert producentów, którzy posiadają sprzęt dostosowany do naszych możliwości finansowych. Nie należy bać się tańszych wersji boxów, warto jednak bardzo dokładnie im się przyjrzeć, aby być w pełni zadowolonym z zakupu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here