Tegoroczna jesień to czas pluchy i pochmurnej aury. Nie inaczej według synoptyków ma być zimą. Czy zima w tym roku nas zaskoczy? Niestety, z ostatnią srogą zimą mieliśmy do czynienia w 2012 roku. Szanse na biały puch za oknem maleją z dnia na dzień. Jakie temperatury będą towarzyszyć zimie 2020/21? Sprawdź pogodę na nadchodzący czas.
Pogoda na zimę 2021. Przewidywania i wstępne prognozy długoterminowe
Za nami już 6 zim, które okazały się dla nas stosunkowo łagodne. Większość z nich charakteryzowała się dodatnimi temperaturami, a nawet słońcem. Ostatnią srogą zimę zanotowaliśmy na przełomie roku 2012/13. Meteorolodzy mówią jednak o nadejściu podobnych warunków pogodowych, lecz nie są w stanie dokładnie określić kiedy to się stanie.
Meteorologiczna zima zaczęła się już 1 grudnia i potrawa do końca lutego. Amerykańskie prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń – będzie to łagodna i ciepła zima.
Dostępne powszechnie informacje, mówią o średniej temperaturze powietrza w tym okresie. Ma ona oscylować między 1 a 3 stopniami Celsjusza. Polska prawdopodobnie znajdzie się w centrum tego zjawiska.
Wiele wskazuje na fakt, iż zima będzie odbiegła znacznie od tej, która widzimy na ekranach telewizorów i znamy z przyszłości. Jeszcze pod koniec wakacji, z nadzieją oczekiwaliśmy nadejścia zimy w pełnym wymiarze, niestety wszystko w skazuje na to, że będzie ona ciepła i upłynie w deszczowej aurze.
Długoterminowa prognoza pogody na zimę 2020/2021
Kalendarzowy początek zimy natomiast nastąpił 20 grudnia. Od początku miesiąca jednak wyczekiwaliśmy białego puchu, jednak bezskutecznie. Ten stan zrekompensować możemy sobie jedynie poprzez oglądanie świątecznych filmów, przygotowywaniem świątecznych potraw czy śpiewaniem kolęd. Równie ważne jest odpowiednie przystrojenie domu i jego właściwe wysprzątanie. Jednak nie mamy co liczyć na ulepienie popularnego bałwana.
Pogoda na styczeń 2021
Dostępne prognozy pogody, sugerują że pierwsza część tego miesiąca będzie bardzo podobna do grudnia. Termometry pokażą ok 0 do – 3 stopni. Ciśnienie utrzyma się granicach 1000-1005 hPa. W nocy możemy spodziewać się ochłodzenia poniżej 0 stopni Celsjusza. Możliwe są opady deszczu, prawdopodobnie śniegu. Często obecne z nami będzie zachmurzenie.
W drugiej połowie stycznia, ma nastąpić spadek temperatury. Ochłodzenia ma sięgnąć – 8 stopni Celsjusza oraz prognozuje się wystąpienie opadów śniegu. Będzie mu towarzyszył często silny wiatr.
Pogoda na luty 2021
AccuWeather, portal zajmujący się prognozowaniem pogody informuje, że średnia temperatura w lutym będzie poniżej zera. Możemy spodziewać się w niektórych miejscach temperatury rzędu -10 stopni Celsjusza. Pod koniec tego miesiąca mają pojawić się jeszcze opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Ciśnienie będzie oscylowało między 997 a 1003 hPa. Niebo w dalszym ciągu będzie pochmurne, z chwilowymi przejaśnieniami. Bardzo prawdopodobne jest, że luty będzie najbardziej zimowym miesiącem.
Ciepły zachód i chłodniejszy wschód – pogoda w Europie
Synoptycy z serwisu AccuWeather podają informację jakoby zimowa aura miała podzielić Europę na dwie części. Wszystko to dzięki wyżowi rosyjskiemu, który przyniesie zimne powietrze, występujące na Syberii. Niewykluczone, że w niektórych obszarach spadnie śnieg, a termometry pokażą temperaturę poniżej 0. Prognoza ta tyczy się Polskie, Białorusi, Rosji i Ukrainy. Chłodniejsza aura dotknąć ma również Bałkany. Niektóre źródła sugerują również, że w tych miejscach powinno pojawić się więcej niż w ubiegłych latach śniegu.
Należy pamiętać, że długoterminowe prognozy pogody są jedynie przypuszczeniem i występuje duże ryzyko błędu. Pogoda bardzo często lubi zaskakiwać.