Kiedy Mark Zuckerberg za okrągły miliard dolarów sprawił sobie Instagram, informacja ta obiegła cały świat. Było to niecodzienne wydarzenie, które swoją skalą wstrząsnęło każdego przeciętnego zjadacza chleba. Obecnie media nie mają raczej powodów do zadziwienia się nad podobnymi zjawiskami. WhatsApp, aplikacja internetowa, została zakupiona za 19 miliardów dolarów. Wiele Polaków jednak nawet nie wie, co to za program i do czego służy.

19 miliardów to ogromna kwota. Żeby pokazać skale tego przedsięwzięcia możemy pokazać kilka przykładów. Tylko za połowę tej kwoty, możemy pozwolić sobie na zakup stacji telewizyjnej TVN, Cyfrowego Polsatu, Lotosu oraz Alior Banku. Kwota ta przewyższa PKB wielu państw Afryki i Ameryki Środkowej na przykład Gruzji. To właśnie taka kwota została wydana przez Marka Zuckerberga na aplikacje komórkową.

whatsapp aplikacja social media
fot. pixabay.com

Whatsapp co to za aplikacja?

Wszyscy dziwili się decyzji szefa Facebooka. Nie chodzi tu o sam fakt zakupu, lecz jego kwotę. Na usprawiedliwienie można dodać, że faktycznie aplikacja swojego czasu była technologicznym fenomenem, która pozyskiwała fanów niezwykle szybko zostawiając w tyle takich konkurentów jak chociażby Twitter czy Skype. W ciągu 4 lat od powstania zdobywa zaufanie 420 milionów osób z całego świata, a liczba ta ciągle rośnie. Ekonomiści na podstawie zdobytych danych o liczbie użytkowników, wycenili jedno konto użytkownika na 40 dolarów, co jest dość standardową wyceną w przypadku podobnych programów. Kwota 19 miliardów przestaje więc być bardzo abstrakcyjna, biorąc pod uwagę bardzo szerokie grono odbiorców aplikacji.

Niektórzy sceptycy, chcący bagatelizować cenę transakcji, wytykają że tylko 4 miliardy zostały wypłacone w gotówce, a reszta w akcjach Facebooka. Jednak analizując sytuację giganta na giełdzie, można śmiało stwierdzić, że w praktyce oferta może być jeszcze bardziej hojna niż z początku zakładano.

Wyjaśnijmy zatem co to jest WhatsApp, jak działa i dlaczego szef największej platformy społecznościowej na świecie pokusił się o jej zakup.

Jak działa WhatsApp?

whatsapp aplikacja social media
fot. pixabay.com

WhatsApp to komunikator internetowy. Dostępny jest na niemal wszystkich systemach – na Androidzie, iOS, Windows, BlackBerry, Symbianie czy Nokia OS. Mamy do czynienia więc z sytuacją, w której ciężko znaleźć urządzenie, które nie będzie mogło obsługiwać opisywanego programu.

Loginem i identyfikatorem naszego konta w serwisie jest numer telefonu komórkowego. Nasze kontaktu w bazie, nie muszą być połączone z kontem w żadnym ze społecznościowych serwisów. Tworzy się ją na podstawie nr telefonu. Można również skorzystać z opcji przypięcia ikonki najważniejszych kontaktów na pulpicie swojego urządzenia.

Sama aplikacja WhatsApp oferuje mniej więcej wszystkie funkcje, które oferują najpopularniejsze komunikatory społecznościowe, a różnice to najczęściej design programów.

Zaletą aplikacji jest bezawaryjne działanie. W czasach gdy popularny Messenger potrafi stroić figle i często możemy mieć problem z wysyłaniem wiadomości lub z informacjami o przychodzących nowych. Zdaniem użytkowników WhatsApp, pod tym względem aplikacja jest o wiele bardziej dopracowana. Wisienką na torcie jest o wiele mniejszy pobór danych, niż z w przypadku pozostałych komunikatorów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here