Kwiaty to nieodłączny element domu, bez względu na jego styl. Nie tylko poprawiają wygląd wnętrz ale i także oczyszczają powietrze. Co jeśli nie masz czasu na pielęgnację roślin? Na szczęście są rośliny nie wymagające ogromu czasu i nadmiernej pielęgnacji. Jeżeli nie masz ręki do kwiatów, to też nie problem – z tego artykułu dowiesz się, jakie rośliny są łatwe w uprawie bez względu na nasze umiejętności oraz czas im poświęcony.

fot. pexels.com

Jakie kwiaty domowe oczyszczają powietrze?

W dobie coraz większego smogu oraz częstszego przebywania w domu ze względu na home-office, warto zadbać o jakość powietrza jakim oddychamy. Oczywiście nie każda roślina, zachowa się jak elektroniczny oczyszczacz powietrza, ale odpowiednia ich kompozycja z pewnością poprawi atmosferę w naszym domu. Zakup kwiatów jako prezent to też dobry pomysł na parapetówkę!

Do najpopularniejszych roślin oczyszczających powietrze z pewnością należy skrzydłokwiat – jego piękne liście filtrują między innymi benzen i aceton. Do tego jego kwiaty wyglądają obłędnie i pasują do wnętrz klasycznych jak i do wnętrz nowoczesnych.

Bluszcz pospolity – tak jak nazwa wskazuje, jest to kwiat w Polsce bardzo… pospolity. Jest bardzo łatwy w uprawie – nie potrzebuje wiele słońca, tak więc można go umieścić w wielu miejscach. Jeżeli jednym z domowników jest ciekawski kot, bluszcz można spokojnie postawić wysoko na szafie. Ten kwiat należy również chronić przed dziećmi, by w okresie ząbkowania nie próbowały zjeść liści. Bluszcz pospolity oczyszcza nasze powietrze z formaldehydów, które są między innymi w spalinach samochodowych. Podobne właściwości wykazuje równie popularna paprotka, która prezentuje się bardzo efektownie.

Chryzantema, choć kojarzy się ze świętem zmarłych, to jednak jest rośliną, którą możemy umieścić na swoim parapecie. Trzeba pamiętać, że chryzantema lubi miejsca suche i nasłonecznione – trzeba ją często podlewać (ale nie przelewać) i chronić przez dziećmi i zwierzętami. Chryzantema filtruje nasze powietrze gównie z trichloroetylenu, ksylenu, tulenu, formaldehydów i benzenu. I do tego ma przyjemny zapach!

Aloes – to nie tylko roślina wykorzystywana w kosmetyce i medycynie naturalnej. Ogranicza ilość formaldehydów i benzenu w naszym domu. Aloes nie jest bardzo wymagający, można go podlewać sporadycznie i niewielką ilością wody, lecz potrzebuje bardzo dużo światła.

Figowiec płaczący, znany także jako fikus bądź benjamin. Jest to kwiat, który przy dobrych warunkach może osiągnąć nawet rozmiary małego drzewka. Oczyszcza powietrze z wielu substancji (między innymi z amoniaku i benzenu), nie jest bardzo wymagający. Należy unikać miejsc przesadnie nasłonecznionych, ponieważ nie lubi zbyt wysokich temperatur. Fikusowi najlepiej zapewnić jasne pomieszczenie, o stabilnej temperaturze, nie przenosić go i podstawić z dala od dzieci i zwierząt.

fot. pexels.com

Niewymagające kwiaty doniczkowe – rośliny łatwe w uprawie.

Jeżeli chcesz zająć się hodowlą kwiatów, ale nie masz na to zbyt dużo czasu, to możesz zainteresować się roślinami z rodziny kaktusów i sukulentów. Wystaczy im zapewnić odpowiednie warunki – odpowiednie podłoże (są gotowe mieszanki przeznaczone do tych kwiatów) i nasłonecznione stanowisko. Kaktusów i sukulentów nie należy podlewać zbyt często i zbyt obficie – lepiej je przesuszyć niż przelać. Zbyt duża ilość wody może spowodować zgnicie korzeni i obumarcie rośliny.

 

Najładniejsze kwiaty na balkon i taras.

Z pewnością wybierając rośliny na taras i balkon, weźmiesz pod uwagę ich wygląd. Rośliny zewnętrzne są poniekąd wizytówką Twojego domu. Od dawna jednymi z najpopularniejszych kwiatów zewnętrznych są pelargonie. Łatwe w hodowli, kwitną całe lato i wyglądają bardzo efektownie. Nieco podobne do pelargonii, a równie piękne są lobelie – podczas kwitnięcia jej niebieskie kwiaty przesłaniają nawet zielone liście. Podobne do lobelii są kwiaty scaevola – mają szerszą gamę kolorów (fioletowe, różowe, białe, żółte). Są odporne na wiatr i słońce, lecz trzeba je odpowiednio często podlewać i nawozić. Kwiat scaevola kwitnie nawet do października.

fot. pexels.com

Najpopularniejsze i najładniejsze kwiaty doniczkowe.

TOP 5 domowych roślin doniczkowych, które jednocześnie są nietrudne w uprawie, a przy tym bardzo efektowne:

  • Kaktus,
  • Dracena obrzeżona,
  • Grubosz drzewiasty,
  • Sanserwia gwinejska,
  • Zielistka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here