Pulsoksymetr jest to urządzenie służące do monitorowania procentowego nasycenia hemoglobiny tlenem, a także do monitorowania tętna. Pulsoksymetr napalcowy dokonuje pomiarów przez skierowanie światła czerwonego (fale o długości 660 nanometrów) oraz podczerwieni  (940 nanometrów) na nasz palec. Pulsoksymetr napalcowy jest małym, nieinwazyjnym urządzeniem do pomiaru saturacji krwi.

Pulsoksymetr – normy.

Prawidłowy poziom saturacji (czyli nasycenia krwi tlenem) dla dorosłej osoby wynosi pomiędzy 95%, a 99%, natomiast wynik poniżej 94% jest już dość niebezpieczny, natomiast poniżej 90% świadczy o niewydolności oddechowej. Pomiary na większych wysokościach nad poziomem morza mogą być naturalnie niższe. Wśród dzieci i noworodków prawidłowy wynik jest nieco niższy – pomiędzy 91%, a 96%, podobnie jak u osób starszych – norma to wynik pomiędzy 94%, a 98%.

fot. unsplash.com

Pulsoksymetr napalcowy – jak używać?

Podczas pomiaru pulsoksymetr napalcowy zakładamy na palec środkowy lub wskazujący, paznokciem (niepomalowanym, bez tipsów) do góry. Pomiar powinniśmy wykonywać w bezruchu. W razie poruszenia się, odczyt należy powtórzyć. Miejsce pomiaru nie może być zimne. Niektóre z pulsoksymetrów można założyć także na palec u stopy, małżowinę uszną, nos lub w przypadku noworodków i niemowląt na stopę lub nadgarstek.

 

Zastosowanie pulsoksymetra.

Pulsoksymetry są wykorzystywane do monitorowania stanu zdrowia przy zarażeniu wirusem SARS-CoV-2, ale także przy chorobach układu krwionośnego i oddechowego oraz przy problemach z cukrzycą, ciśnieniem sercem. Pulsoksymetry napalcowe są wykorzystywane także przez sportowców (sporty wydolnościowe i ekstremalne). Pulsoksymetr napalcowy powinien znaleźć się w każdej apteczce osoby cierpiącej na schorzenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz osobom z chorobami przewlekłymi.

Pulsoksymetry stacjonarne, większe niż popularne teraz wykorzystuje się głównie w szpitalach – na oddziałach ratunkowych, OIOM-ach oraz salach operacyjnych, podczas zagrożenia stanu zdrowia.  Większe modele mają naturalnie więcej funkcji, niż pulsoksymetr napalcowy. Pulsoksymetr stacjonarny zazwyczaj nakłada się na płatek ucha oraz na palec.

fot. pexels.com

Dlaczego pulsoksymetr jest przydatny w walce z COVID-19?

Podczas zarażenia wirusem COVID-19, organizm może być niedotleniony, aczkolwiek nie koniecznie musimy o tym wiedzieć. Pomiar pulsoksymetrem może zapalić dla nas lampkę ostrzegawczą, by podjąć szybką reakcję i działanie. Niedotlenienie organizmu może prowadzić do wielu niepożądanych, nieodwracalnych skutków. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub z lekkimi objawami i nie wymagają hospitalizacji. Takie zjawisko jest zwane cichą hipoksją. Wskazane jest posiadanie pulsoksymetra w każdym domu, by profilaktycznie co jakiś czas sprawdzać natlenienie swojego organizmu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here