Nasiona chia stały się popularne za sprawą swoich wyjątkowych wartości odżywczych oraz zdrowotnych. Zawierają one bardzo dużo zdrowych dla nas kwasów tłuszczowych, więcej niż słynący z jego bogactwa łosoś atlantycki. Nasiona chia są również większym źródłem wapnia niż mleko. Stosowane są z powodzeniem w kuchni, większość osób miała zapewne okazje spróbować puddingu chia. Na jakie jeszcze pozytywne aspekty możemy liczyć konsumując ten produkt?

Czy nasiona chia są zdrowe?

nasiona chia zdrowie uroda
fot. pixabay.com

Nasiona chia (inaczej zwane szałwią hiszpańską) zawierają cały pakiet makroskładników. Oczywiście są to węglowodany, białka i tłuszcze. To bardzo dobre źródło pokarmowego błonnika, witamin i składników mineralnych. Zastosowanie szałwii hiszpańskiej w kuchni jest bardzo powszechne i szerokie.

Nasiona chia a kwasy tłuszczowe

Większość kwasów tłuszczowych występujących w nasionach chia należą do rodziny omega – 3. Szacuje się, że jest ich ok. 60%. Około 20% to kwas linolowy z rodziny omega – 6. Obydwa z nic to kwasy tłuszczowe nienasycone, które muszą być dostarczane z zewnątrz, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich sam produkować. Taka forma tłuszczy jest niezbędna w naszym ciele do utrzymania prawidłowej gospodarki lipoidowej.

Ważnym aspektem jest również stosunek kwasów omega – 3 do omega – 6. W wypadku nasion chia wynosi on 0,33 i jest bardzo niski. Jest to korzystna sytuacja, gdyż w naszej diecie, głównie przeważają kwasy omega-6 i nasycone kwasy tłuszczowe. Duża ilość kwasów omega-3 w naszej diecie ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Obniżają stężenie trójglicerydów i cholesterolu, zmniejszają ciśnienie tętnicze, co obniża ryzyko groźnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne, ochronne na serce i wątrobę.

W porównaniu z innymi olejami, nasiona chia mają najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3. Poniżej zawartość tego składnika w pozostałych produktach tego typu:

  • olej z nasion chia 60%
  • olej lniany 43%
  • olej rzepakowy 9,8%
  • olej z zarodków pszennych 3%
  • olej z pestek dyni 0,5%
  • olej słonecznikowy 0,5%

Nasiona chia – źródło błonnika

Produkt ten może być spożywany przez osoby chorujące na celiakię, ponieważ nie zawierają glutenu. Cechują się bogactwem zawartości błonnika pokarmowego, który jest znanym składnikiem zdrowych diet. Spożywanie go, ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów jelita grubego czy cukrzycy typu 2. Co ważne dla osób chcących zrzucić na wadze, zmniejsza on uczucie głodu. Usprawnia również procesy trawienne i spowalnia uwalnianie do krwi glukozy.

Nasiona chia – witaminy i minerały

Szałwia hiszpańska cechuje się wysoką zawartością składników mineralnych i witamin. Znajdziemy tu przede wszystkim witaminy z grupy B, jak tiamina, ryboflawina, niacyna czy kwas foliowy. Mineralne składniki występujące w nasionach chia to głównie wapń, potas, magnez czy fosfor. Na 100g tego produktu znajdziemy:

– 860 mg fosforu

– 631 mg wapnia

– 407 mg potasu

– 335 mg magnezu

– 7,72 mg żelaza

– 4,58 mg cynku

Nasiona chia są nieodłączną dietą mieszkańców Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych, głównie południowo-zachodnich rejonów. Unia Europejska umożliwiał handel tym produktem dopiero od 2009 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, skład nasion chia pozwala zakwalifikować je jako żywność, mogąca pomóc w prewencji i walce z wieloma chorobami, w tym cywilizacyjnymi.

Jak jeść nasiona chia?

Nasiona chia nie mają zbyt wyrazistego smaku, można je więc dodawać praktycznie do każdej potrawy. Nienależnie czy będzie to danie obiadowe, czy deser. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do sałatki, lecz za sprawą swojej żelowej konsystencji można przygotować z nich pudding.

Jak wykorzystać nasiona chia w kuchni?

nasiona chia zdrowie uroda
fot. pixabay.com
  • – mogą być świetnym dodatkiem do sałatki,
  • – po zmieleniu alternatywa dla bułki tartej,
  • – dodatek do owsianki, płatków śniadaniowych czy muesli, jogurtów,
  • – możliwość przygotowania puddingu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here