Łyżwy przede wszystkim należy dobrać do swoich umiejętności. Zwykle początkującym poleca się łyżwy hokejowe, dla bardziej wprawionych, pragnących wykonywać sztuczki – figurowe. To jakiej jakości łyżwy wybierzemy, zależy w dużej mierze od tego jak często będziemy jeździli oraz w jakim stylu. Ważnie jest aby nie oszczędzać na sprzęcie, gdyż szybko może okazać się, że tanie łyżwy które nabyliśmy nie będą spełniały naszych oczekiwań po krótkim czasie ich użytkowania. Zobacz na co jeszcze należy zwracać uwagę kupując łyżwy.

łyżwy lodowisko zima
fot. pixabay.com

Jeżeli jesteśmy amatorami tego sportu, warto na samym początku wypożyczyć łyżwy, w celu przekonania się czy jest to dyscyplina dla nas. Jeżeli tak, to nie warto tracić czasu i jeździć w wypożyczonych łyżwach. Taki sprzęt rzadko jest dobrej jakości i pozostawia wiele do życzenia. Kupno nowych łyżew nie jest wcale bardzo drogą inwestycją. Jeżeli będziemy jeździli kilkanaście razy w sezonie, to ich zakup z pewnością nam się zwróci. Posiadanie własnego sprzętu to gwarancja wygody, higieny i oszczędności czasu i pieniędzy.

Jakie łyżwy wybrać? Jakie są rodzaje łyżew

Wybierając odpowiednie łyżwy przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jakość ich wykonania i rodzaj konstrukcji.

Łyżwy hokejowe – są przeważnie produkowane ze skóry oraz z nylonu. Charakteryzują się wysoką i szeroką budową, która sięga za kostkę. Posiadają wzmocnienie na pięcie i kostce, co zabezpiecza przed upadkiem i zmniejsza ryzyko kontuzji. Podeszwa w większości wypadków jest wykonana z plastiku.

Łyżwy figurowe – ich materiał wykonania to skóra. Sięgają do połowy łydki, a ząbki które występują z przodu pozwalają na amortyzowanie poślizgu w trakcie wykonywania akrobacji. Ten rodzaj łyżew zalecany jest zaawansowanym użytkownikom. Osoby początkujące, pragnące nauczyć się techniki jazdy na tego typu łyżwach o wiele częściej upadają.

Panczeny – jako ciekawostka, możemy powiedzieć, że na rynku również istnieją łyżwy tego typu. Tak jak w przypadku poprzednim, korzystają z nich głównie zaawansowani łyżwiarze. Są one nieco mniejsze od swoich poprzedników, krótsze i nie mają zamontowanych wzmocnień z żadnej strony. Wykonane są z cienkiej skóry, co sprawia że są bardzo lekkie. Panczeny są stosowane do szybkiej jazdy.

Wybrać zapinane czy sznurowane łyżwy?

Łyżwy hokejowe często wyposażone są w klamry, co umożliwia bardzo szybkie i wygodne zapięcie. Wystarczy włożyć stopę do buta i zatrzasnąć klamrę w odpowiednim miejscu. Istnieją jednak również modele sznurowane, które pozwalają na lepsze dopasowanie buta do stopy. W przypadku łyżew figurowych, posiadają one tylko zapięcia w postaci sznurówek. Biegną one od czubka aż po szczyt buta. Przed przystąpieniem do jazdy należy każdy węzeł zacisnąć, a te które są w pobliżu kostki, dodatkowo przyczepić o wystające haczyki, po czym zawiązać. Takie rozwiązanie z pewnością wymaga więcej czasu, lecz dzięki temu but idealnie dopasowuje się do kształtu stopy, co umożliwia precyzyjniejsze ruchu na tafli lodowiska.

Precyzyjnie dobrany rozmiar

Bardzo istotnym elementem jest optymalne rozmiaru łyżew. Zbyt mały but skutecznie może popsuć nam rozmiar z jazdy i stać się powodem częstych upadków. W przypadku zbyt dużego rozmiaru stopa może przesuwać się w bucie, co też niekorzystnie będzie wpływało na komfort jazdy. Kupując łyżwy w sklepie internetowym należy zmierzyć długość swojej stopy i na tej podstawie wybrać odpowiedni rozmiar. Łyżwy dzielone są ponad to na damskie i męskie co również nie pozostaje obojętne na kształt buta.

Jakie łyżwy kupić?

łyżwy lodowisko zima
fot. pixabay.com

Jeżeli kupujemy buty na lata, nie warto na nich oszczędzać. Wysokiej jakości łyżwy dadzą niesamowitą frajdę i komfort podczas jazdy. Nie trzeba jednak wydawać sporej ilości gotówki na taki sprzęt, szczególnie jeżeli nie będziemy częstym gościem na lodowisku. W przypadku początkujących łyżwiarzy, polecane są modele hokejowe. Dzięki nim, spokojnie poczynimy pierwsze kroki na tafli. W przypadku Pań, które już posiądą wiedze na temat prawidłowej techniki jazdy, oraz zapragną nauki różnych akrobacji, zaleca się zakup łyżew figurowych. Pamiętajmy o tym, aby łyżwy po pierwsze były możliwie jak najlepszej jakości i podchodziły od znanych producentów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są łyżwy sznurowane, gdyż umożliwią idealne dopasowanie do stopy. W trakcie zakupu pamiętajmy również o odpowiednim dobrze rozmiaru. Najlepiej aby był 0,5cm mniejszy niż nasz, ze względu na grubą skarpetę oraz to, że noga znacznie puchnie podczas jazdy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here