Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?

Jest to jedna z najważniejszych decyzji zakupowych dla przyszłych rodziców. Zakup łóżka powinien być numerem jeden w wyprawce dla niemowlaka. Obecnie na rynku znajduje się setki różnych modeli, w różnych kolorach i wzorach, lecz najważniejsza jest przede wszystkim jakość oraz komfort waszego dziecka. Łóżeczko niemowlaka będzie miejscem, w którym będzie spędzał w swoich pierwszych tygodniach życia bardzo dużo czasu, stąd musimy wybrać możliwie jak najbardziej komfortowe i bezpieczne rozwiązanie. Zwróćcie uwagę na atesty jakie posiada łóżeczko, a także z jakich materiałów jest zrobione. Jakie łóżeczko będzie bezpieczne, wytrzymałe, a zarazem wygodne i funkcjonalne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kiedy zakupić łóżeczko dla noworodka?

Nauczeni doświadczeniem, radzimy o takim zakupie pomyśleć na kilka tygodni przed przyjściem potomka na świat. Pozwoli to nam spokojnie wybrać odpowiedni model, przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na montaż, a jeżeli okaże się iż wymaga np. Wymiany bądź rekonstrukcji – warto mieć zapas czasowy. Odpowiednio wcześniejszy montaż łóżeczka dziecięcego, pozwoli również zorganizować jego przestrzeń – będziecie mieli więcej czasu by dokupić odpowiedni materacyk, prześcieradło, przewijak (o ile nie jest w zestawie), czy inne akcesoria do niemowlęcego łóżka. Może się też zdarzyć, że wasze dziecko postanowi przyjść na świat nieco wcześniej, co może nas zaskoczyć w przygotowaniach do tej pięknej chwili.

Wygodnym i mniej czasochłonnym pomysłem, jest zakup dostawki do Waszego łóżka. Jest to łóżeczko niepełne, gdzie nie ma ścianki z jednej strony. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie mieli malucha cały czas przy sobie i na widoku. Dostawki są mniejszych rozmiarów niż łóżeczka, więc jest to zazwyczaj rozwiązanie tymczasowe.

fot. pexels.com

Łóżeczka dziecięce rosnące razem z bobasem.

Popularność zyskują łóżeczka dla niemowląt z regulacją. Dzięki temu, nie musimy się obawiać, że będziemy musieli kupować drugie łóżeczko gdy nasze maleństwo będzie już większe. Zazwyczaj łóżeczka mają dwa stopnie regulacji wysokości materaca, choć są też łóżeczka trzystopniowe. Początkowo możemy ustawić na najwyższy stopień, gdzie mamy pewność iż dziecko nie wypadnie z łóżeczka, a my nie będziemy musieli po nie głęboko sięgać. Wraz z dorastaniem waszego bobasa, można obniżać materac, a wiele modeli łóżek oferuje również wyjmowane szczebelki. Jest to bardzo przydatne, gdy dziecko już zaczyna raczkować i może bezpiecznie wyjść z łóżeczka na podłogę, bez pomocy rodziców. Są również dostępne modele, które po rozmontowaniu szczebelków można poszerzyć i zmienić w normalne łóżko.

Ułatwiającym życie rodzica są łóżeczka dla niemowlaków z szufladą. Zapewnia to dodatkową funkcjonalność. Możemy tam przechowywać wszystkie akcesoria, potrzebne blisko łóżka – koce, prześcieradła, a nawet zapas pampersów. Tym bardziej jest to przydatne, jeśli na łóżeczku mamy zamontowany przewijak.

fot. pexels.com

Jakie wybrać łóżko do pokoju dorastającego dziecka?

Ważne, aby łóżko było dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Gdy nasza pociecha wyrośnie już z pierwszego łóżeczka, będziecie musieli kupić pełnoprawne, większe łóżko. Przede wszystkim musi być wytrzymałe, by było też dobrym miejscem do zabawy i skakania. Pamiętaj by wybierając łóżko dla dwulatka, zwrócić uwagę czy nie ma ostrych krawędzi oraz, tak jak w wypadku łóżka dla bobasa, czy jest atestowane i wykonane z bezpiecznych materiałów. Dla malucha w wieku 2-3 lat wystarczające powinno być łóżko o wymiarach około 140×70 cm, natomiast już dla 4-5 latka powinno mieć co najmniej 160×80. Jeżeli konstrukcja jest wysokiej jakości, możesz od razu kupić większe łóżko, a mniejsza pociecha będzie miała pełno radochy z posiadania wielkiego placu zabaw.

Pamiętaj też, że najistotniejszym elementem łóżka jest materac. Aby nasze dziecko odpowiednio mogło wypocząć i się zrelaksować, dobierz materac wysokiej jakości i ponadstandardowej wytrzymałości. Warto jeśli materac cechuje się właściwościami antyalergicznymi i antyseptycznymi. Warto też zakupić ochraniacz na materac (lecz najlepiej z takiego materiału, by nie powodował pocenia się dziecka).

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here