Dobry sportowy zegarek to nie tylko narzędzie umożliwiające monitorowanie Twojej codziennej aktywności. Pomoże on również rozplanować treningi i zmotywuje Cię do ćwiczeń. Dodatkowo pozwoli na kontrolowanie postępów oraz stanu organizmu podczas wysiłku. Jakimi zegarkami warto się zainteresować w 2021 roku?

Dobry zegarek sportowy – ranking 2021

bieganie zegarek smartwatch
fot. pixabay.com

Oczywistym jest fakt, że wiosną czy latem mamy o wiele większe chęci na wykonywanie treningów i różnej maści aktywność fizyczną. Kiedy zbliża się chłód, często tracimy motywacje, a szarość za oknem, skutecznie wybija nam z głowy myśl o np. krótkim joggingu. Podobnie jest w lato. Skwar za oknem, czy wysoka temperatura mogą być czynnikami, przez które nie podejmiemy wyzwania.
Pora roku jednak nie powinna stanowić dla nas przeszkody. Aby zadbać o dobrą kondycję i zdrowie należy ćwiczyć cały rok, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Niezależnie od tego czy trenujesz na świeżym powietrzu, czy jesteś miłośnikiem treningów na siłowni bądź sali gimnastycznej, z pewnością przydadzą Ci się akcesoria dla sportowców. Są to m.in. słuchawki bezprzewodowe, futerały czy oczywiście zegarek sportowy, dzięki czemu osiągniesz maksymalne wyniki.

Na rynku istnieje mnóstwo elektronicznych gadżetów, służących do monitorowania naszej aktywności. Większość z nich jednak posiada bardzo okrojone funkcję lub nie rejestruje dokładnie naszych wysiłków. Którymi modelami warto się więc zainteresować?

Osoby, które ćwiczą regularnie często przed wyborem swojego pierwszego zegarka zadają sobie pytanie co jest lepsze – opaska smartband czy zegarek sportowy z GPS? Pierwsza z tych opcji jest budżetowa, druga o wiele droższa, lecz o wiele bardziej rozbudowana jeżeli chodzi o dostępne funkcje.

Jaki zegarek sportowy wybrać?

Zegarek treningowy, po pierwsze musi być bardzo wytrzymały. Używamy go w końcu nie tylko podczas ćwiczeń wewnątrz ale i na zewnątrz, często w skrajnych temperaturach. Konieczną cechą jest wiec wysoka wodoodporność. Najlepiej od 50 metrów wzwyż, co umożliwi użytkowanie go podczas sesji treningowych na basenie. Dodatkowo jego materiały wykonania muszą gwarantować wysoką trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Rozmiar i stylistykę urządzenia należy dobrać już pod kątem swoich indywidualnych potrzeb.

Krokomierz czy licznik spalanych kalorii to podstawowe funkcje, które posiada każdy sportowy zegarek. Poza nimi dobrej jakości urządzenie powinno posiadać GPS oraz pulsometr. Dodatkowo miłą opcją są różne profile dostosowane do różnych aktywności oraz własny trener personalny. Taki sprzęt powinien nie tylko pozwolić na monitorowanie bieżących osiągnieć, ale też planowanie treningów, które będą dostosowane do naszych indywidualnych możliwości.

Standardem jest już świetna komunikacja zegarka ze smartfonem, przy pomocy dedykowanej aplikacji. Na telefonie mamy o wiele bardziej czytelniejszy wgląd w dane z naszych treningów, a dodatkowo możemy cieszyć się opcją powiadomień z telefonu, np. o nadchodzącym połączeniu lub wiadomościach.

Zegarek dla biegacza – jaki powinien być?

Zegarek ten powinien skutecznie zastępować telefon oraz mieć jak największy wachlarz możliwości. Kupując model z okrojonymi funkcjami, w krótkim czasie możemy zorientować się, że nam ich brakuje. Dobry zegarek sportowy powinien cechować się również dobrą baterią, której nie trzeba za często ładować.

Istotne funkcje – urządzenie przede wszystkim mierzyć dystans i tempo, w którym go odbyliśmy. Niezależnie od aktywności, rejestr powinien być dokładny i rzetelny. Nawet najmniej zaawansowane modele mogą poradzić sobie z takim zadaniem, pod warunkiem jednak, że posiadają GPS.

Kolejną istotną cechą zegarka jest pomiar tętna. Jest to bardzo ważna sprawa, gdyż na podstawie tętna jesteśmy w stanie określić nasze możliwości, dopasować indywidualnie trening i monitorować czy nasz trening jest prowadzony w odpowiedniej intensywności.

Poniżej przedstawiamy polecane zegarki, biorąc pod uwagę różne pułapy cenowe:

bieganie zegarek smartwatch
fot. pixabay.com

Garmin Forerunner 35, Polar M430 – do 500 zł

POLAR Ignite – do 1000 zł

Suunto 5, Polar Vantage M, Garmin Vivoactive 4S  – do 1500 zł

Polar Grit X, Suunto 9 Baro – do 2000 zł

Casio G-Shock GBD-H1000 – do 2500 zł

Garmin Fenix 6X PRO – do 3500 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here