Zakup telewizora to obecnie bardzo duże wzywanie. Spośród tysięcy modeli oferowanych przez sklepy zarówno i stacjonarne, musimy wybrać jeden konkretny. Czynnikiem, który może mieć najważniejszy wpływ na zakup tego urządzenia jest ilość pieniędzy, którą jesteśmy w stanie poświęcić. Ważne są również nasze oczekiwania wobec nabywanego sprzętu. Design telewizorów w ostatnich latach się raczej nie zmienia i są stosunkowo do siebie podobne. Zmienia się za to jednak bardzo technologia i jakość wyświetlanego obrazu.

Poniżej postaramy się przybliżyć kwestię, na które warto zwracać uwagę, przymierzając się do kupna sprzętu.

Telewizor do konsoli 

telewizor tv 2021
fot. pixabay.com

Jeszcze nie tak dawno, standardem było cieszenie naszych oczu ekranami w rozdzielczości Full HD, dzięki dużym 50-calowym wyświetlaczom. Obecnie podstawą jest posiadanie rozdzielczości 4K i wysokiego odświeżania w zakresie 100-120 Hz oraz funkcje takie jak Smart TV oraz dodatki jak aplikacje, dostęp do internetu, gry czy możliwość nagrywania programów. Coraz częściej sięgamy również po większe telewizory. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? O tym bliżej – tutaj.

Telewizory obecnie, przestają być tylko wyświetlaczem, który podłączony jest do dekodera i jest od niego zależy. To w pełni funkcjonalne narzędzie, które pozwala na korzystanie z niego jak z komputera. Smart TV wprowadził zastrzyk świeżości, a Android TV, który coraz chętniej wprowadzają producenci do swoich urządzeń, pozwala na szerokie spectrum możliwości. Dzięki temu systemowi możemy uruchomić np. gry z chmury. Nie musimy posiadać do tego komputera czy konsoli.

Jak wybrać telewizor w 2021?

Kupno nowego telewizora to spory wydatek. Warto więc zabrać się do niego z głową, abyśmy mogli cieszyć się nim przez następny czas z uśmiechem na twarzy. Poniżej przedstawimy zasady, którymi naszym zdaniem warto kierować się przy wyborze wymarzonego odbiornika.

Nie kupuj telewizora Full HD. O ile standard 8k jeszcze nie zagrzał miejsca na rynku, o tyle telewizory 4K to już standard. Nowoczesne konsole są nastawione na pasywne 4K z opcją skalowania do 8K. Nie daj się więc wciągnąć w pułapkę wyprzedaży sprzętu z taką rozdzielczością.

Zwróć uwagę na jakość obrazu. Pamiętaj, że wszelkie dodatkowe funkcję, jak Smart TV, możesz nabyć w późniejszym okresie za ok. 200 złotych. Możesz również połączyć laptop z telewizorem. Najważniejszą kwestią jest jakość wyświetlanego obrazu. To parametr, który powinien być decydującym czynnikiem, przekonującym do kupna danego modelu.

Jeżeli już jesteśmy przy ekranie, kolejnym ważnym parametrem jest odświeżanie ekranu. Telewizory zwykle oferują wartości rzędu 50/60 oraz 100/120hz. Im wyższa jest wartość tego parametry tym obraz jest płynniejszy, bardziej wyraźny i ostry.

Obsługa HDR. Efekt wysokiego kontrastu jest bardzo istotny. Niestety doszło do sytuacji, gdy większość urządzeń ma obsługę HDR tylko na papierze. Gołym okiem w ogóle tego nie widać. Co to jest HDR w telewizorze? Zapewnia wysoką jakość detali oraz jeszcze lepszą jakość obrazu podczas seansów.

Nie oszczędzaj. Zakup telewizora to spory wydatek. W większości wypadków kupujemy go po to, by służył nam latami, dobrze jest więc kupić model z górnej półki. Możemy o tym pomyśleć nawet w kategorii oszczędności, gdyż wybierając telewizor dobrej jakości, nie będziemy musieli nabywać dodatków jak płatne usługi VOD, różnych konsoli do gier, internetowej telewizji.

Matryca LED, QLED, OLED czy LCD?

telewizor tv 2021
fot. pixabay.com

Producenci urządzeń prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych modyfikacji matryc telewizorów. Przykładem może być tu Sony Full Array LED, Samsung QLED, czy LG NanoCell.

QLED to ulepszona wersja LCD. Można powiedzieć, że jest to hybryda LCD i LED. OLED w porównaniu do QLED nie ma podświetlenia. Ta technologia więc może tworzyć głęboką czerń, która zapewni idealny kontrast podczas bajecznych seansów w naszym domu.
Przed wyborem odpowiedniej matrycy, powinniśmy zapoznać się każdorazowo ze specyfikacją każdej z nich, aby móc wybrać tę odpowiednią dla nas.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here