Odpowiedni materac do łóżka dla osób w każdym wieku to podstawa dobrego snu i zdrowia. Od tego zależy nasz komfort oraz jakość snu, na którą wielu z nas zwraca uwagę. Niestety znak czasów, coraz więcej pracy siedzącej i brak ruchu, powoduje u nas coraz więcej problemów z kręgosłupem, stąd wybór materaca najwyższej jakości powinien być dla nas priorytetem przy urządzaniu sypialni. Dla noworodka wygodny materac jest nad wymiar istotny, z tego względu iż bobasy większość dnia spędzają w łóżku. Warto już od pierwszych chwil życia zadbać o kręgosłup naszej pociechy.

fot. pexels.com

Dlaczego materac jest lepszym rozwiązaniem do sypialni niż wersalka?

Sypialnia jest naszą oazą spokoju, miejscem odpoczynku i relaksu. Czasem problemy ze snem mogą wynikać z niedoboru np. magnezu, lecz zwykle jest to kwestia źle dobranego materaca. Pierwsze skojarzenie, czy pierwszy zakup związany z sypialnią to oczywiście łóżko. Dobór materaca jest uzależniony od kilku czynników.

Idąc do sklepu meblowego, sprzedawcy często nam doradzają, by zakupić wersalkę, sofę czy narożnik. Owszem, są to wygodne meble, ale przeznaczone zdecydowanie do siedzenia. Zdecydowanie naszym pierwszym wyborem powinno być łóżko z materacem – jest to produkt przeznaczony do spania. Rynek oferuje nam wiele rodzajów materaców – piankowe, lateksowe, sprężynowe i termoelastyczne. Materac najwyższej jakości będzie pozwalał dostosować swój kształt do naturalnych krzywizn naszego ciała – producenci oferują materace trzystrefowe, pięciostrefowe oraz siedmiostrefowe.

Jeżeli najczęściej śpisz na boku, najlepszy materac dla Twojego komfortu to będzie materac sprężynowy kieszonkowy bądź gruby materac lateksowy. Dzięki swojej konstrukcji idealnie dostosuje się do krzywizny Twojego ciała. Niektórzy w nocy się wiercą – materace o wysokiej elastyczności, będą się dostosowywać do niemal każdej pozycji. Natomiast jeśli najczęściej śpisz na wznak, a ciężar ciała jest mniej więcej rozłożony równomiernie, wtedy możesz pomyśleć nad wyborem popularnego materaca lateksowo-kokosowego.

Jeżeli planujesz w sypialni zawiesić TV, weź pod uwagę to, że będziesz potrzebować więcej poduszek.

Jak duży materac kupić do łoża małżeńskiego?

Małżeństwa często decydują się na dwa materace, jeśli każdy z małżonków ma inne preferencje co do twardości łózka czy też pozycji przyjmowanych w nocy. Minusem może być rozsuwanie się materacy, więc warto pomyśleć nad ich połączeniem. Jeżeli małżonkowie mają podobne upodobania co do twardości oraz komfortu, nie będzie problemu z nabyciem jednego, bardzo dużego materaca.

W przypadku jednego dużego materaca, warto kupić grubszy, kilkuwarstwowy materac. Gruby materac sprawdzi się również podczas problemów z kręgosłupem czy też przy dużej masie.

Jaka twardość materaca będzie najlepsza?

Przede wszystkim wybór grubości i twardości materaca, zależy od indywidualnych preferencji, ale są pewne uniwersalne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Dla osób o wadze do 80 kilogramów, zaleca się materac o twardości H2, bądź dla fanów twardszego materiału – H3. Przy wadze powyżej 80 kg wybór powinien paść na H3 lub H4, natomiast najlepiej samemu sprawdzić swoje odczucia. Jeżeli mamy jakieś dolegliwości związane z kręgosłupem lub postawą, warto abyśmy skonsultowali wybór materaca z fizjoterapeutą.

fot. pexels.com

Materac do łóżeczka dziecięcego. Najlepsze materace dla niemowlaka.

Przy wyborze materaca dla dziecka, musimy idealnie dopasować materacyk do ramy łóżka. Przy zakupie materaca dla niemowlaka (jak i wielu innych rzeczy z wyprawki), musimy zwrócić uwagę, czy posiada atest PZH i rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Dla najmłodszych – materac lateksowy powinien być pierwszym wyborem, ze względu na wygodę ale i właściwości antygrzybiczne. Warto, aby materac dla naszych pociech miał właściwości antyalergiczne i antyseptyczne. Najlepsze dla dzieci będą materace wysokoelastyczne, które się dostosują do pozycji naszego dziecka. Można rozważyć także materac z dodatkową warstwą lateksu. Twardość materaca powinna być dostosowana do wagi, więc zapewne dla dziecka wybierzemy ten przeznaczony dla osób do 60 kg – H1. Jak wiadomo, dzieci często brudzą wiele rzeczy, dlatego ważne też aby zakupić materac ze zdejmowanym pokrowcem, tak abyśmy mogli go wyprać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here