Matematyka to królowa nauk, lecz wiele dzieci ma jednak z nią problem. Nauka tabliczki mnożenia wcale nie jest taka trudna, na jaką się wydaje – jest wiele metod, dzięki którym możemy sobie i dziecku ułatwić zadanie.
Naukę matematyki możemy zacząć bardzo wcześnie, nawet około trzeciego roku życia, a proste zabawki uczące dziecko liczyć – używajmy nawet wcześniej. Małe dzieci już po tym, jak opanują naukę siadania, chodzenia i mówienia, będą dążyły do poznawania coraz to nowych rzeczy. Dzieci w tym wieku doskonale się uczą, przyswajają wiedzę, więc powinniśmy zacząć budować podstawy, aby nasz bąbelek nie miał problemów z matematyką w przyszłości. Według programy nauczania tabliczkę mnożenia w szkole, musza opanować uczniowie w klasach 1-3. Warto, by Woje dziecko miało już przewagę i mogło się skupić na rozwijaniu innych umiejętności. Poza tym matematyka przyda się nie tylko na starcie nauki, ale również i w trakcie dalszej edukacji, ale i także poza szkołą.
Podstawowe zasady nauki tabliczki mnożenia.
- Każda liczba mnożona przez 0, zawsze daje 0.
- Każda liczba mnożona przez 1, daje tą liczbę.
- Do każdej liczby mnożonej przez 10, dodajemy zero na końcu (np. 2*10=20, 7*10=70).
- Każda liczba pomnożona przez 5, to połowa mnożenia przez 10 (np. 7*5=35, 7*10=70, 5*5=25, 10*5=50).
- Suma cyfr wyniku mnożenia przez 9, zawsze daje 9 (np. 5*9=45, 4*5=9, 7*9=81, 8+1=9).
- Zmiana kolejności liczb, nie zmienia wyniku (3×7=7×3, 6*1=1*6).
Nauka mnożenia przez zabawę.
Kupując naszemu dziecku gry, warto wybierać te edukacyjne, polegające między innymi na liczeniu. Istotne, by gry rozwijały dziecko w wielu kierunkach.
Bardzo przyjazną metodą na naukę tabliczki mnożenia, jest wykorzystanie fiszek. Chociaż karteczki kojarzą nam się z nauką języków obcych, to jednak można je też wykorzystać do nauki matematyki! Zapisz na jednej stronie karteczki działanie, a na drugiej wynik. Rozlosuj karteczki pomiędzy siebie, a dziecko (ewentualnie innych graczy). Pokazujcie sobie nawzajem działanie i zgadujcie wynik. Można grać na punkty i nagrody, lub w przypadku poprawnej odpowiedzi przeciwnika, oddajesz mu swoją kartę. Zwycięzcą jest osoba, która zbierze tych karteczek najwięcej (czyli najlepiej aby wygrało dziecko, by miało zachętę do poznawania tajników matematyki). Są także dostępne już gotowe karty do gry w mnożenie.
W wielu księgarniach, czy nawet sklepach papierniczych są dostępne edukacyjne kolorowanki dla dzieci. Nie dość, że uczą dziecko kreatywności i dokładności, to często są powiązane z matematycznymi zagadkami.
Warto przemyśleć także zakup innych zabawek – edukacyjnych klocków, liczydła, a nawet wykorzystać patyczki lub zapałki.
Szybki sposób nauki tabliczki mnożenia.
Mnożenie na palcach przez 9. Jeśli Twoje dziecko potrafi już liczyć i dodawać, nie będzie miało problemu, by zrozumieć jak mnożyć na palcach. Mając przed sobą dwie ręce, skierowane ku twarzy, zaginamy palec, który odpowiada liczbie przez którą mnożymy (czyli mnożąc przez 2, zaginamy palec wskazujący lewej dłoni). Po lewej od zagiętego palca mamy liczbę dziesiątek (1), a po prawej jedności (8), a więc wynik wynosi 18.
W Internecie znajduje się także wiele rymowanek, ułatwiających zapamiętywanie wyników.