Do ustalenia prawidłowej wysokości, na jakiej powinien wisieć telewizor, musimy określić też pomieszczenie, w którym będziemy go montować. Inaczej dostosujemy wysokość w salonie, gdzie telewizję ogląda się zazwyczaj w postawie siedzącej, a inaczej w sypialni, gdzie zwykle leżymy. W przypadku przestrzennych salonów optymalna wysokość to około 100 centymetrów od podłogi. Dostosujmy wysokość tak, aby dolną krawędź telewizora mieć na wysokości naszego wzroku, co z pewnością wpłynie na komfort oglądania telewizji.
W sypialni musimy wziąć pod uwagę inne kryteria. Tam zazwyczaj będziemy oglądać telewizję leżąc. Warto wybrać uchwyt, który może się obracać, zarówno w poziomie jak i pionie, tak by łatwiej było dostosować położenie ekranu do naszej pozycji. Telewizor w sypialni może być zawieszony wyżej, nawet na wysokości od 150 centymetrów do 180 centymetrów. Zazwyczaj sypialnia jest mniejszym pomieszczeniem niż salon, dlatego też przy wyborze uchwytu, zwróćmy uwagę na to, by uchwyt można było zamontować jak najbliżej ściany.
Montaż telewizora na ścianie.
Zawieszenie telewizora niesie ze sobą ogrom korzyści. Przede wszystkim są to walory estetyczne – wiszący telewizor prezentuje się elegancko zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Dodatkowo – odpada nam problem dobierania nowej półki pod telewizor, a starą możemy wykorzystać, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń. Powieszenie telewizora to także bezpieczeństwo – znacznie spada ryzyko wywrócenia telewizora przez dziecko, czy ciekawskiego kota. Pamiętaj aby wybrać uchwyt solidny, o udźwigu większym o co najmniej kilkanaście procent niż waga telewizora.
Sposób montażu telewizora zależy także od jego wysokości i odległości, w jakiej będziemy siedzieć oglądając.
Jeżeli zawiesimy telewizor zbyt wysoko – będziemy zadzierać głowę i możemy się nabawić dość szybko bólu szyi. Jeżeli zaś powiesimy zbyt nisko – będziemy musieli wytężać wzrok i pochylać się. Wysokość na jakiej zawiesić telewizor, wybierzmy według swojej naturalnej, najwygodniejszej pozycji.
Jeżeli chodzi o odległość, teoretycznie powinniśmy zastosować przelicznik 4-4,5 cm na każdy cal w przypadku telewizorów HD oraz Full HD (czyli przykładowo w wypadku TV o przekątnej 50 cali, powinien znajdować się około 200-225 cm od naszych oczu), natomiast w przypadku ekranów o rozdzielczości 4K – 2,1 centymetra na cal (50 calowy TV można wtedy umieścić na odległości ok. 105 cm od nas).
Montaż telewizora na ścianie. Jaki wybrac uchwyt?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na maksymalny udźwig uchwytu i wagę telewizora. Zalecamy, aby wziąć jak największy margines błędu, nie wybierać tych parametrów „na styk”. Warto zwrócić także uwagę na to, czy uchwyt jest obrotowy. Chociaż większość z telewizorów ma wysoki kąt widzenia, to jednak regulowany wysięgnik pozwoliłby nam manewrować telewizorem. Warto wybrać taki uchwyt ścienny, po montażu którego telewizor będzie blisko ściany, aby nie zajmował dodatkowej przestrzeni.
Jakich narzędzi potrzebuję do zawieszenia telewizora na ścianie?
Montaż telewizora jest bardzo prosty i nie wymaga wiele pracy oraz umiejętności. Najważniejsze to postępować zgodnie z instrukcją obsługi, którą możemy wyrzucić do kosza dopiero po skończonej pracy. Przyrząd najważniejszy do tej operacji – wiertarka. Przed wierceniem dziur, należy zwrócić uwagę, czy w ścianie nie ma zabudowanych kabli. Wyznaczamy miejsce, w którym ma być przyczepiony uchwyt i zaznaczamy ołówkiem, w którym miejscu mamy nawiercić otwory. Najlepiej zacząć od jednego, dokręcić śrubę i porównać, czy poprzednie wyznaczone miejsca, nadal tam są, czy projekt wymaga korekty. Oprócz wiertarki i ołówka, z pewnością przyda nam się poziomica, chyba że uchwyt ma ją już wbudowaną.
Zwróćmy także uwagę na nośność naszej ściany – jeżeli jest to ściana z kartongipsu, przywieszenie cięższego sprzętu może być ryzykowne, o ile ściana nie jest wzmocniona.
Dodatkowo po zakończonej pracy będziemy potrzebowali odkurzacza, bądź zmiotki. Jeżeli nie ukrywamy kabli, bądź tymczasowo będą pozostawały na wierzchu, mogą się przydać opaski zaciskowe na kable.
Jak ukryć kable od telewizora?
Najczęściej stosowaną metodą na schowanie wiszących kabli, jest zakup maskownicy, którą znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Jeśli jest taka możliwość, kable mogą również być wpuszczone w ścianę, lecz o tym wato pomyśleć już na etapie remontu. Schowane kable to nie tylko walory estetyczne, ale mniejsze prawdopodobieństwo ich mechanicznego uszkodzenia.