Z tego artykułu dowiesz się jakie dokumenty przygotować by wypełnić wniosek w programie Rodzina 500 Plus, gdzie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia, a także wskazówki jak wypełnić wniosek o zaświadczenie. Wniosek o świaczenie 500+ można wypełnić bezpłatnie, na wiele sposobów.

fot. unsplash.com

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o Rodzina 500 Plus?

Niezależnie od tego w jaki sposób będziemy składać wniosek, potrzebujemy:

  • numerów PESEL – swojego, współmałżonka oraz każdego dziecka,
  • pozostałych danych identyfikacyjnych – swoich jak i dziecka,
  • zaświadczenia o dochodzie, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a także pozostałe zaświadczenia o innych dochodach, także gospodarstwa rolnego,
  • numer konta, na które będą przesyłane środki z rządowego wsparcia.

 

Jak wypełnić wniosek o 500+?

Pierwszym i najwygodniejszym sposobem, jest wypełnienie wniosku za pośrednictwem bankowości on-line. Sam bank nie uczestniczy w weryfikacji wniosku, lecz przekazuje uzupełniony wniosek do odpowiedniej gminy. Taką możliwość mają klienci większości banków, w tym Alior Bank SA, Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Nest Bank S.A, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Bank BPS S.A., SGB-Bank SA, Santander Bank Polska. Zazwyczaj po zalogowaniu się do konta, jest dostępna zakładka dotycząca wniosków o 500+, a cała instrukcja znajduje się tamże.

Złożenie wniosku przez bank, nie jest jedyną możliwością uzyskania świadczenia Rodzina 500 Plus przez Internet. W celu złożenia wniosku, możemy zrobić to za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl (strona rządowa), PUE ZUS oraz ePUAP.

Wniosek o świadczenie Rodzina 500 Plus można złożyć również bezpośrednio w gminie, w której mieszkamy, bądź wysyłając do niej list.

 

Zasady przyznawania świadczenia Rodzina 500 Plus.

W okresie świadczeniowym trwającym do 31.05.2021:

Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia oznacza iż świadczenie 500+ zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku, wraz z wyrównaniem jedynie do miesiąca złożenia wniosku. Termin ten jest terminem maksymalnym, natomiast gmina może rozpatrywać wnioski wcześniej niż w ustawowo określonych terminach. Jest to zależne od liczby innych wniosków i tzw. Mocy przerobowych danej gminy.

fot. unsplash.com

Na co przeznaczyć środki z programu 500+?

Kwestia przeznaczenia środków z zasiłku, pozostawia wiele pytań. Twórcy programu w zamyśle mieli to, aby pieniądze przeznaczać na rozwój dziecka.

„Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.” – Art. 4.1 Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Sugerujemy iż 500+ może być przeznaczone na ekwiwalent za wyprawkę dla noworodka. Można również odkładać część środków, by w najbliższej przyszłości mieć źródło finansowania na zakupy dla dziecka – coraz to większe ubranka, urządzenie pokoju, łóżko, zabawki edukacyjne czy dodatkowe książki do nauki. Warto również z tych środków sfinansować przyszłą edukację dziecka, bądź odkładać na jego przyszłość.

Świadczenie 500 Plus dla emerytów.

Co powinien zawierać wniosek o świadczenie 500+ dla emeryta? Przede wszystkim podstawowe dane – takie jak: PESEL, Imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania oraz korespondencji, a jeżeli nie pobierasz świadczeń z ZUS, sposób wypłaty świadczenia. Możesz wybrać, czy chcesz dostać przelew środków na rachunek bankowy, czy też na pocztę. Świadczenie 500 plus dla emeryta składamy w ZUS – można to zrobić zarówno w placówce, jak i listem (wnosek musisz pobrać ze strony ZUS).

Jeśli chcesz stać się beneficjentem programu 500+ dla emerytów, musisz spełniać pewne kryteria. Musisz mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, natomiast w przypadku jego braku, zostajesz skierowany do ZUS na badania.  O dodatkowy zasiłek mogą się starać seniorzy, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

 

Program Rodzina 500 Plus w 2021 roku.

Rząd przygotował kilka poprawek w programie 500+. Przede wszystkim będzie trzeba składać nowe wnioski o przyznanie dodatku w postaci 500 Plus. Wnioski o kontynuację pobierania świadczenia 500+, będzie można składać tak jak do tej pory osobiście w urzędzie gminy, bądź na platformie ePUAP (od 1.02.2012). Oczywiście także, tak jak do tej pory, wnioski o świadczenie 500 plus, można będzie składać poprzez bankowość elektroniczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here